Kiedy podjąć decyzję o zezłomowaniu auta

Demontaż auta, czyli jego zezłomowanie można przeprowadzać w różnych przypadkach. Za każdym razem tego rodzaju usługi muszą być realizowane tylko przez autoryzowane stacje demontażu aut, które posiadają niezbędne certyfikaty i uprawnienia. Właściciel auta nie może podjąć się złomowania samodzielnie, po wykonanym demontażu otrzymuje stosowne dokumenty i dopiero wtedy może wyrejestrować pojazd mechaniczny. Kiedy złomowanie samochodu jest opłacalne i w jakich przypadkach najczęściej właściciele aut podejmują decyzję o realizacji takiego zabiegu? Dowiedz się więcej już teraz. 

Samochód niezdolny do jazdy 

Złomowanie auta najczęściej odbywa się wtedy, kiedy nie opłaca się go naprawiać, a jego stan techniczny jest na tyle zły, że zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym. To z reguły samochody stare, których naprawa jest zupełnie niemożliwa albo bardzo droga. To również auta, których nikt nie chce kupić i korzystniejsze jest przeprowadzenie jego demontażu. 

Samochód zbyt drogi w utrzymaniu 

Zdarza się, że pojazd mechaniczny generuje naprawdę wysokie koszty. Jeśli auto nie zostało wyrejestrowane, na jego właścicielu ciąży obowiązek regulowania płatności z tytułu ubezpieczenia OC. Lepiej zezłomować samochód, aniżeli za niego płacić. Najbardziej opłacalne jest to w przypadku starych aut, które uległy awarii i nie są naprawione, a więc nie można nimi podróżować. 

Łatwe pozbycie się auta 

Co zrobić z samochodem, którego już nie chcemy, a nikt nie chce go kupić? Do wyboru mamy złomowanie, czyli jego demontaż na części sprawne, te do recyklingu oraz takie, które muszą zostać zutylizowane. Zawsze warto również sprawdzić, czy na pewno korzystniejsze finansowo nie jest odsprzedanie pojazdu firmom, które zajmują się skupem samochodów. W wyszukiwarkę można wpisać hasło skup aut Trójmiasto, aby dowiedzieć się, na jakich warunkach pozbywa się auta. 

Same skupy aut działają przy wykorzystaniu różnych form postępowania z odkupionymi samochodami. Mogą je złomować i odzyskiwać części nadające się do ponownego użytku albo przetworzenia i dzięki z tego czerpią zysk. Mogą również naprawiać pojazdy mechaniczne i sprzedawać je kolejnym klientom, również zarabiając na takim procesie. Co ciekawe, firmy, które ogłaszają możliwość skupu aut, najczęściej przyjmują wszystkie pojazdy mechaniczne bez względu na ich stan. Różni się jednak kwota, jaką za samochody mogą otrzymać ich sprzedawcy. Na pewno lepszą opcją byłoby sprzedać auto na rynku wtórnym, ale nie zawsze jest taka możliwość. Jeśli pojazd jest w złym stanie, po kolizji czy dużym wypadku, nierzadko jedynym rozwiązaniem jest właśnie zezłomowanie albo skup. 

Kto może dysponować autem?

Bez względu na to, czy pojazd mechaniczny ma być oddany do skupu, zezłomowany albo sprzedany, swobodnie może nim dysponować tylko jego właściciel. Co więcej, zarówno stacje demontaży aut, jak i skupy samochodów przed rozpoczęciem współpracy proszą klienta o przedstawienie stosownych dokumentów i takie też wydają. Jeśli klient nie jest właścicielem auta, jedynym wyjątkiem jest posiadanie dokumentu o dziedziczeniu samochodu po zmarłym albo otrzymaniu spadku po zmarłym. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here