Jak rozliczyć PIT online

Rozliczenie pit online towarzyszy Polakom już od kilku lat i coraz więcej osób decyduje się na to, by wychodzenia z domu, samodzielnie oraz szybko dopełnić formalności związane z zeznaniem składanym do urzędu skarbowego. Wystarczy chwil, by bez stresu wysłać odpowiednie formularze, czekać na zwrot podatku lub też szybko dopłacić należności. Poza tym warto rozliczyć pit online, ponieważ minimalizuje to ryzyko możliwych błędów, a także oszczędza czas oraz nerwy.

Proste i szybkie rozliczenie pit online

Rządowa usługa Twój e-PIT daje podatnikom możliwość rozliczenia się przez internet. Od 15 lutego można więc złożyć podatkowe zeznanie. Sam program pit pracuje w przeglądarce, więc nie ma konieczności pobierania czy instalowania specjalnych narzędzi. Całość jest intuicyjna i prosta w obsłudze oraz oczywiście bezpieczna PIT online wymaga zalogowania się na stronie. Można skorzystać przy tym z aplikacji mObywatel, jeśli masz ją uruchomioną. Poza tym sprawdza się także profil zaufany lub e-dowód. Jeśli podatnik nie posiada tych nowoczesnych ustawień, to, by rozliczyć pit, musi uzupełnić krótki formularz. Wpisuje się tam swój numer PESEL czy NIP. Trzeba podać też trzy kwoty – przychód za 2020, przychód za 2021 oraz wysokość nadpłaty czy niedopłaty z ubiegłego roku. Wystarczy podać kwotę przychodu z jednego z formularzy PIT-11.

Wykorzystaj sprawdzony program pit

Twój e-PIT

Najczęściej PITy 2021 składają podatnicy korzystający z deklaracji pit 37. Program pokazuje szczegóły zeznania podatkowego za rok 2021. Jest ono automatycznie przygotowane w systemie. Na tym poziomie można go edytować. Można się rozliczać indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. W tym miejscu da się także uzupełnić dane, sprawdzić wszystkie rozliczenia pit 11 oraz wskazać ulgi podatkowe, jakie nam przysługują, oraz przekazać 1% na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. W rocznym obliczeniu podatku te wszystkie aspekty muszą się znaleźć.

Obowiązki, jakie nakłada na podatnika urząd skarbowy

W formularzu wskazuje się, z jakich ulg podatkowych będzie się korzystać. Podaje się także kwoty, które podlegają odliczeniu. Obecnie cały czas obowiązuje ulga na dzieci, na internet, dla młodych, termomodernizacyjna, mieszkaniowa czy też różnego rodzaju darowizny. Gdy rozliczenie w e-PIT jest już gotowe, wystarczy kliknąć przycisk „Akceptuj i wyślij”. W kolejnym kroku trzeba będzie potwierdzić złożenia zeznania. Otrzyma je właściwi urząd skarbowy. Podatnik powinien również wybrać zakładkę „złożone dokumenty”, znaleźć najnowszy druk deklaracji i kliknąć „pobierz PIT”. Można wyeksportować zeznanie podatkowe do PDF oraz wydrukować. Oczywiście w przypadku niedopłaty podatku trzeba wpłacić wskazaną kwotę na mikrorachunek podatkowy. To także można zrobić online.

Termin na zeznania podatkowego zależy od konkretnej deklaracji. Rozliczenie roczne PIT-28 trzeba przygotować do 28 lutego. Natomiast najpopularniejsze formularze PIT-36, PIT-37 i PIT-38 w tym roku można złożyć do 2 maja. Wynika to z faktu, że zapisana w ustawie data – 30 kwietnia w 2022 wypada w sobotę. Co istotne, jeśli podatnik do tego dnia nic nie zrobi z plikiem zostanie on automatycznie wygenerowany i wysłany. Wielu podatników, jeśli nie korzysta z ulg podatkowych i nie ma konkretnego celu 1%, nie składa samodzielnie rocznego zeznania podatkowego. Należy jednak pamiętać, że ten obowiązek został utrzymany w przypadku PIT-28 i PIT-36. Nie są zatwierdzane automatycznie i dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here