Czym jest terapia manualna?

0
743

Terapia manualna jest metodą fizjoterapii, która opiera się głównie na pracy rąk fizjoterapeuty osteomedic.com.pl. Jej zastosowanie umożliwia precyzyjne określenie źródła bólu i dysfunkcji stawów. Do najważniejszych zadań terapii manualnej należy odzyskanie swobody ruchu w stawie oraz zlikwidowanie dolegliwości bólowych.

Terapia manualna – czym jest?

Terapia manualna to inaczej chiropraktyka polega ona na wykonywaniu masażu przy pomocy odpowiednich ucisków, chwytów i manipulacji. Techniki te mają na celu leczenie zaburzeń wiązadeł, mięśni, stawów, nieodpowiedniej postawy, niewłaściwych wzorców ruchowych i oddechowych. Terapia manualna jest bardzo skuteczną metodą rehabilitacji, zalecana jest w różnych ograniczeniach zakresu ruchu, nerwobólach, po kontuzjach sportowych i po zabiegach operacyjnych. Techniki, jakie są stosowane w terapii manualnej różnią się, w zależności od umiejscowienia bólu.

Terapia manualna to równocześnie metoda diagnozy, jak i leczenia narządów ruchu. Odpowiednie uciskanie określonych miejsc wymaga wiedzy anatomicznej i ukończenia odpowiednich kursów. Właściwie przeprowadzony zabieg jest bezbolesny, a jego efekty są od razu odczuwalne.

Wskazania do stosowania terapii manualnej

Terapia manualna była zazwyczaj stosowana do leczenia różnych objawów bólowych ze strony kręgosłupa, ale jest również zalecana w leczeniu takich schorzeń jak:

– rwa kulszowa i barkowa,

– przewlekłe bóle głowy,

– migrenowe bóle głowy,

– zaburzenia snu,

– bóle stawów kończyn górnych i dolnych.

Przebieg terapii manualnej

Pierwszy zabieg trwa około pół godziny, jeśli zabieg jest przeprowadzony właściwie, pacjent od razu odczuwa poprawę. Kolejne wizyty umożliwiają zupełne wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Duże znaczenie ma również odpowiednie przygotowanie mające na celu rozgrzanie mięśni i stawów. W trakcie terapii manualnej fizjoterapeuta wykonuje tzw. ruchy bierne umożliwiające przemieszczanie się chrząstki stawowej. Metody stosowane w terapii manualnej to między innymi:

– mobilizacja, zmniejszająca bóle stawowe,

– stretching, zwiększa elastyczność mięśni,

– manipulacja, stosowana w schorzeniach stawów, podczas jej wykonywania słychać charakterystyczny odgłos.

Terapeuta zleca również pacjentowi zalecenia i stosowanie specjalnych zasad mających na celu utrwalić efekty zastosowanego leczenia. Prowadzenie zdrowego stylu życia to także odpowiednie wstawanie, noszenie ciężarów, leżenie w określonych pozycjach. W domu zalecane jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń izometrycznych odciążających stawy.

Koniecznie doczytaj:

http://misjatata.pl/na-czym-polega-terapia-manualna/

http://www.fitnesi.pl/co-to-jest-terapia-manualna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here