Wylew w oku

Wylew w oku występuje z częstością 12 przypadków na 100 tys. osób. Może być spowodowany zarówno uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przez nieleczone choroby ogólne. Jednak jakie objawy towarzyszą wylewowi krwi w oku? Czy istnieją skuteczne sposoby leczenia tej przypadłości? Najważniejsze informacje dotyczące wylewu ocznego znajdziesz w poniższym artykule.

Wylew i krew na gałce ocznej – przyczyny

Choć wylewy krwi do oka określane są mianem jednych z najpowszechniejszych dolegliwości, mogą wynikać z wielu złożonych czynników. Przede wszystkim podłoża przypadłości należy rozdzielić ze względu na umiejscowienie źródła krwawienia. Wyróżnić można:

  • wylew krwi pod spojówką – spowodowany pęknięciem naczynek krwionośnych znajdujących się pod przezroczystą błoną śluzową, która pokrywa zewnętrzną część ściany gałki ocznej.
  • wylew do wnętrza oka – wywołany wskutek pęknięcia naczyń z dowolnej części oka; krew może uwidocznić się m.in. w siatkówce, naczyniówce, nerwie wzrokowym czy ciele szklistym.

W przypadku wylewu krwi pod siatkówkę do najczęstszych przyczyn zaliczyć można m.in.: silny kaszel, wymioty, urazy, infekcje wirusowe czy mocne pocieranie oka. Do pojawienia się krwi na gałce ocznej mogą przyczynić się także leki rozrzedzające krew (np. aspiryna) i niektóre choroby (m.in. nadciśnienie tętnicze).

Natomiast do powstania wylewu podsiatkówkowego oka może dojść w wyniku zabiegów operacyjnych, na skutek powikłań różnych przewlekłych schorzeń (w tym np. cukrzycy) czy urazów gałki ocznej i jej okolic.

Więcej informacji na temat przyczyn wylewów krwi podspojówkowych oraz do tylnego i przedniego odcinka oka możesz znaleźć na: https://www.adamed.expert/pacjent/choroby-i-objawy/oczy/wylew-krwi-do-oka

Wylew krwi w oku – najczęstsze objawy

W przypadku wylewu pod spojówką krew nie przedostaje się do wnętrza gałki ocznej, a symptomy dolegliwości nie są tak dotkliwe. Do najczęstszych objawów wylewu podspojówkowego można zaliczyć:

  • czerwoną plamę na białej części oka (tj. twardówki) – przez kolejne 2 dni od wystąpienia może się ona powiększać.
  • bezbolesne uczucie drapania – nie towarzyszą mu zaburzenia widzenia.

W przypadku wylewu krwi do wnętrza oka do powszechnie występujących symptomów wlicza się m.in.:

  • nagłe obniżenie ostrości wzroku – niektórzy pacjenci zgłaszają częściową lub całkowitą utratę wzroku.
  • obecność tzw. „muszek” w polu widzenia – chory widzi pływające strużki krwi lub ciemne punkty „zawieszone” przed okiem.

Pamiętaj, że w razie wystąpienia trudności z widzeniem lub innych niepokojących symptomów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Oceni on stan zdrowia, a także oszacuje szanse na całkowite wyzdrowienie. Istotne jest to, by nie bagatelizować obniżenia ostrości wzroku.

Wylew w oku – jak przebiega leczenie?

Sposób leczenia wylewu zależy od jego rodzaju. W przypadku pojawienia się krwi pod spojówką zwykle nie ma konieczności wdrożenia specjalistycznej kuracji. Widoczna na twardówce czerwona plama wchłania się samoistnie w przeciągu 2-3 tygodni. W tym czasie można używać kropli nawilżających lub mających w składzie substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych.

Natomiast w wypadku wylewów podsiatkówkowych sposób leczenia dobiera lekarz specjalista. Najczęściej polega na operacyjnym usunięciu krwi z wnętrza narządu, laseroterapii czy witrektomii. Proces leczenia może zostać rozpoczęty dopiero po wykonaniu szczegółowej diagnostyki (np. USG gałki ocznej, OCT plamek żółtych), zlokalizowaniu przyczyny wystąpienia dolegliwości oraz określeniu, w której części oka doszło do wylewu (przednim czy tylnym odcinku).

Bibliografia:

  • Pogrzebielski A., Wylew podspojówkowy, [https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/85986,wylew-podspojowkowy, dostęp: 21.09.2023];
  • Mackiewicz J., Jasielska M., Krwotok do ciała szklistego, [https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/95524,krwotok-do-ciala-szklistego, dostęp: 21.09.2023];
  • Łaba M., Krwotok podsiatkówkowy w obszarze plamkowym, [https://www.przegladokulistyczny.pl/krwotok-podsiatkowkowy-w-obszarze-plamkowym, dostęp: 21.09.2023];
  • Partyka I., Wylew krwi do oka, [https://www.adamed.expert/pacjent/choroby-i-objawy/oczy/wylew-krwi-do-oka, dostęp: 21.09.2023].

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here