Infrastruktura magazynowa

W każdym magazynie powinien zostać wyznaczony tak zwany punkt załadunkowy, przez który wszelkie towary wchodzące i wychodzące z magazynu będą przechodzić. Punkt załadunku powinien być odpowiednio zaaranżowany i zorganizowany, a jego umiejscowienie powinno być maksymalnie komfortowe z perspektywy pracy całej jednostki. Poniżej udzielamy porad związanych z przygotowaniem punktu załadunkowego. Dowiesz się, jakie są najważniejsze zasady jego funkcjonowania oraz jak usprawnić przebieg wszystkich procesów magazynowych dzięki sprawnie zorganizowanemu załadunkowi. 

Punkt załadunku — czyli miejsce START w każdym magazynie

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że punkt załadunku to miejsce, od którego rozpoczyna się i na którym kończy się przechowywanie każdego asortymentu. Niezależnie czy mowa o materiałach, surowcach, gotowych produktach czy innego typu obiektach przechowywanych w magazynie. Dzięki efektywnie zorganizowanemu punktowi załadunku, ryzyko uszkodzenia przyjmowanych i wydawanych stanów magazynowych zostanie obniżone, a całe przedsiębiorstwo będzie funkcjonować sprawniej. 

Jak wskazują statystyki, to właśnie w miejscu załadunku dochodzi najczęściej do różnego typu kolizji, usterek, wypadków, w wyniku których uszkodzone zostają przechowywane obiekty. Dlatego warto korzystać ze specjalnych szkoleń dedykowanych dla magazynierów, przedsiębiorców oraz managerów różnego typu placówek. Z ofertą szkoleń dedykowanych do urządzania punktu załadunkowego zapoznasz się pod linkiem: https://edu.trans.eu/

Również inne korzyści wiążą się ze sprawną organizacją pracy punktu załadunkowego. Przede wszystkim — wyeliminowane zostaje ryzyko powstawania tak zwanych zastojów, przedłużających się rozładunków lub załadunków oraz innych absorbujących cenny czas sytuacji. Ponadto, dzięki odpowiednio zaaranżowaniu punktu załadunku możliwe staje się też zrezygnowanie ze stosowania specjalnych urządzeń załadunkowych (na przykład dźwigów warsztatowych lub magazynowych). 

Infrastruktura w punkcie załadunku 

Aranżacja sprawnie działającej stacji załadunku nie wymaga dostępu do specjalistycznych lub wysoce zaawansowanych urządzeń. W tym celu wystarczy skorzystać z odpowiednio dobranego asortymentu magazynowego — na przykład mebli magazynowych, wśród których prym wiodą oczywiście regały. Warto też wyposażyć punkt załadunku w urządzenia do podnoszenia produktów oraz ich opuszczania. Pomogą one zoptymalizować przebieg wszystkich procesów magazynowych. 

Zastosowanie specjalnego oświetlenia, które uzupełni braki w oświetleniu naturalnym, to kolejna ważna sprawa. Polecamy zwłaszcza przemysłowe rozwiązania LED, które pomogą zwiększyć widoczność wszystkich przedmiotów i osób, tworząc bezpieczne środowisko pracy dla wszystkich osób w magazynie. 

Pomocne są też produkty służące w oznakowaniu tras i ciągów komunikacyjnych. Są to przede wszystkim różnego typu oznakowania wizualne — tabliczki, naklejki, strzałki oraz inne. Niekiedy też konieczne okazuje się zagrożenie szlaków komunikacyjnych przy wykorzystaniu specjalnych barierek lub też innych form oznakowań. Nie można też zapomnieć o odbojnikach, stanowiących skuteczne zabezpieczenie struktury ściany oraz mebli magazynowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here