Gdzie zrobić badania na prawo jazdy

Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia określonego typu pojazdów, należy wcześniej wykazać, że posiada się w tym celu odpowiedni stan zdrowia. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko spowodowania wypadku samochodowego i nie stanowimy zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Badania na prawo jazdy powinni wykonywać nie tylko kandydaci na kierowców, ale również kierowcy zawodowi, w tym także chociażby instruktorzy jazdy. Jednak gdzie zrobić badania na prawo jazdy? W niniejszym artykule postaramy się kompleksowo odpowiedzieć na to pytanie.

Gdzie się robi badania na prawo jazdy?

W każdej miejscowości, w której mieszczą się szkoły nauki jazdy, istnieje możliwość przeprowadzenia badań lekarskich. Popularnymi miejscami do wykonania tego rodzaju badań są Miejskie Ośrodki Medycyny Pracy albo Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy. Często jednak można skorzystać również z usług specjalistów, którzy współpracują z poszczególnymi szkołami nauki jazdy. To wygodne rozwiązanie pozwoli w jednym miejscu załatwić wszelkie formalności: od kursu teoretycznego, przez praktyczny, aż po niezbędne badania. To oszczędność Twojego czasu nie tylko ze względu na dojazd, ale również z uwagi na dostosowanie terminu badań do terminu kursów.

Gdzie zrobić badania dla kierowców zawodowych?

Chociaż wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne prowadzenia pojazdu wydają się najważniejsze, to jednak chcąc otrzymać prawo jazdy, badania lekarskie mogą pozostawać kluczowe – szczególnie w przypadku kierowców zawodowych. Ci muszą wykonywać okresowe badania lekarskie, żeby wykazać zdolność do prowadzenia pojazdu na przestrzeni lat. Takie badania wykonuje się średnio co pięć lat. Badania lekarskie na prawo jazdy muszą powtórzyć również kierowcy niezawodowi w przypadku utraty prawa jazdy w wyniku spowodowania wypadku samochodowego, zatrzymania go podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub przy pogorszonym stanie psychicznym.

Kto robi badania na prawo jazdy?

Przede wszystkim badania lekarskie na prawo jazdy musi przeprowadzić lekarz orzecznik, który ma możliwość wystawiania odpowiednich zaświadczeń. Tylko i wyłącznie zaświadczenie wydane przez orzecznika, które stwierdza brak jakichkolwiek przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu, będzie honorowane przy wystawiania tzw. Profilu Kandydata na Kierowcę.

Jak wyglądają badania na prawo jazdy kat B?

Nauka jazdy kat B, tak jak pozostałe kategorie, musi zostać uzupełniona o odpowiednie badania lekarskie. Wizyta u lekarza zazwyczaj trwa kilkanaście minut, jednak podczas nich ocenia się kilkadziesiąt parametrów pacjenta bądź pacjentki, tj.: stan wzroku oraz słuchu, pomiar ciśnienia, a także przeprowadza się szczegółowy wywiad na temat posiadanych chorób przewlekłych oraz ewentualnych przyjmowanych stale leków. Szczegółowość oraz zakres przeprowadzanego badania lekarskiego zależeć będzie przede wszystkim od lekarza orzekającego stan zdrowia kandydata czy kandydatki na kierowcę.

Badania psychologiczne kierowców

Oczywiście oprócz kontroli stanu zdrowia fizycznego, bada się również psychiczny stan zdrowia potencjalnych kierowców. Jak zatem wyglądają badania psychologiczne kierowców? Badania psychotechniczne, nazywane potocznie psychotestami dla kierowców złożone są zazwyczaj z trzech elementów:

  • badania osobowości kierowcy – ma formę kwestionariuszy osobowych, połączonych z krótką rozmową z psychologiem, który ustala, jak osoba badana zachowuje się w określonych sytuacjach.
  • diagnozy zdolności intelektualnych kierowcy – w tym etapie osoba badana rozwiązuje specjalne testy na zdolność skupienia uwagi oraz na sprawność intelektualną.
  • badania specjalistycznego – wykonuje się je za pomocą specjalistycznych urządzeń. Pozwala ono określić szybkość czasu reakcji kierowcy, koordynację wzrokowo-ruchową, stopień widzenia w ciemności, reakcję na olśnienie, a także zdolność postrzegania prędkości i odległości kierowcy.

Po więcej informacji na temat wykonywania niezbędnych badań na prawo jazdy oraz tego, gdzie zrobić badania dla kierowców, zapraszamy na stronę www.kursylektor.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here