Mleko i jogurt w codziennej diecie człowieka

Słodkie kakao, aromatyczne latte czy waniliowy budyń – choć tak bardzo różnią się pod względem smaku, wszystkie bazują na jednym, niezwykle ważnym składniku. Mleko jest nie tylko dodatkiem różnych potraw, przekąsek i napojów, lecz także bazą wielu trudnych do zastąpienia w kuchni produktów nabiałowych jak masło, jogurt, śmietana czy maślanka. Co zawierają mleko i jogurt? Czy warto je włączyć do codziennej diety?

Mleko nie tylko od krowy

Choć mleko krowie jest najpopularniejsze i przez to ogólnodostępne, z łatwością można je zastąpić innymi zwierzęcymi lub roślinnymi zamiennikami powstałymi m.in. z migdałów, owsa czy soi. Ta możliwość zamiany jest istotna dla osób uczulonych na laktozę – występujący w mleku ssaków dwucukier, który w przypadku alergii może wywoływać bóle brzucha, krępujące wzdęcia czy męczącą biegunkę. Przygotowując potrawy mleczne, najczęściej korzystają oni z napojów roślinnych lub mleka bez laktozy, które dzięki specjalnym oznaczeniom łatwo można znaleźć na sklepowych półkach.

Co jeszcze zawiera mleko? Ten śnieżnobiały, lekko słodki napój doceniano już w czasach starożytnych, przede wszystkim za dużą zawartość dobrze przyswajalnych wapnia, magnezu i potasu, pierwiastków pełniących istotną rolę m.in. w budowie szkieletu, procesach krzepnięcia krwi i działania układu nerwowego. Gotowane, na zimno lub w formie napoju… Z mleka można przygotować również mnóstwo smacznych dań, przekąsek i deserów, np. słodki pudding, owocowy ryż lub orzeźwiające lody.

Jogurt na wiele sposobów

Przyjemnie kwaskowaty i idealnie kremowy – jogurt zaskakuje nie tylko gęstą konsystencją i orzeźwiającym smakiem, lecz także zawartością żywych kultur bakterii, mających korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i pracę jelit. Ponadto w jogurcie naturalnym znajduje się więcej wapnia, aminokwasów oraz witamin z grupy B niż w surowym mleku, z którego jest produkowany. Wszystkie te składniki działają pozytywnie na poszczególne układy i narządy, przyczyniając się m.in. do zmniejszania ilości złego cholesterolu, ochrony przed miażdżycą czy wzmacniania układu odpornościowego. Jogurt w każdej formie warto spożywać podczas kuracji antybiotykowej, ponieważ pomaga w odbudowie flory bakteryjnej, zmniejszając przy tym ryzyko wystąpienia biegunek w trakcie leczenia.

Co można zrobić z jogurtu? Przede wszystkim pyszny koktajl! Wystarczy go jedynie zmiksować z ulubionymi owocami, dodać odrobinę cukru i porządnie schłodzić. Jogurt naturalny jest również częstym składnikiem sosów sałatkowych, dipów, oraz zapiekanek. Dodany do marynaty wydobywa z mięsa kruchość i delikatny smak, a zmieszany z mąką i słodkimi dodatkami ułatwia przygotowanie różnych wypieków oraz, idealnych na śniadanie, puszystych placuszków.

Materiał reklamowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here