Leczenie bólu spowodowanego urazami sportowymi

Uprawianie sportu jest nierozłącznie związane z ryzykiem powstania urazu. Kontuzje sportowe są częste i nie sposób im w 100% zapobiec. Dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie, gdy doświadczy się np. skręcenia stawu albo naciągnięcia mięśni lub ścięgien. Zobacz, jak leczyć ból spowodowany urazami sportowymi.

Najczęstsze urazy w sporcie, czyli jakie?

Kontuzje sportowe to „chleb powszedni”, zwłaszcza dla osób, dla których aktywność fizyczna jest sposobem na życie. Urazu można doznać zarówno podczas treningów, jak i w trakcie rozgrywek, a ich przyczyny są bardzo zróżnicowane. Mogą to być np.:

  • brak odpowiedniej rozgrzewki lub rozciągania po treningu;
  • niedopasowanie intensywności treningu sportowego do własnych możliwości kondycyjnych, a w efekcie przeciążenie stawów i mięśni (np. intensywne treningi biegowe prowadzone przez osoby z otyłością) [1];
  • nieodpowiednia technika wykonywanych ruchów [2];
  • niewłaściwy sprzęt stosowany przez sportowca [2];
  • „przetrenowanie” [2];
  • obrażenia z przyczyn niezależnych od sportowca.

Równie różnorodne są typy urazów i kontuzji doznawanych podczas uprawiania sportu. Wiele zależy choćby od wybranej dyscypliny.

Przykładowo:

  • u siatkarzy najczęściej dochodzi do urazów stawu skokowego, kolanowego oraz palców rąk [3];
  • u biegaczy najczęściej występują np. kolano biegacza, tzw. split shins (ból biegnący krawędzią goleni) czy zapalenie ścięgna Achillesa [1].

Pojawiają się jednak zarówno zwichnięcia, jak i złamania, a także skręcenia stawów czy naderwania więzadeł. Każdy typ urazu wymaga nieco innego podejścia. W większości przypadków potrzebna jest też rehabilitacja. Jednak, zwłaszcza w pierwszej fazie, każde takie uszkodzenie wiąże się z bólem. I to jego złagodzenie i usunięcie jest kluczowe na początku.

Ból po kontuzji w sporcie: jak sobie z nim poradzić?

Bez względu na to, czy doszło do skręcenia, zwichnięcia czy złamania, niemal wszystkie urazy sportowe wiążą się z bólem. Ten objaw pełni istotną rolę: wywołuje reakcję obronną i chroni tkanki przed dalszym uszkodzeniem [4]. Niemniej jednak, wymaga on uśmierzenia, ponieważ jego obecność utrudnia normalne funkcjonowanie. Aby się go pozbyć, najczęściej niezbędna jest odpowiednio dobrana farmakoterapia. Co jest stosowane[4]?

  • Proste analgetyki, a wśród nich najczęściej paracetamol. Jest odpowiednim wyborem, jeśli ból jest miejscowy i ma małe nasilenie. Jest podawany doustnie.
  • Leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Mogą być konieczne, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko, iż w obszarze urazu rozwinie się stan zapalny. Są podawane nie tylko doustnie. Po urazach często stosuje się też preparaty podawane miejscowo, bezpośrednio na obszar, w którym występuje ostry ból. Najczęściej zawierają diklofenak. Ta substancja, w stężeniu 4% znajduje się np. w sprayu Diky, w połączeniu z olejkiem miętowym dającym efekt chłodzący[5].
  • Przy bólach o dużym nasileniu lekarz może przepisać silnie działające opioidy. Są one stosowane wyłącznie bezpośrednio po urazie[4].

Poza lekami wykorzystuje się też niefarmakologiczne sposoby walki z bólem i obrzękiem po urazach sportowych. Są to m.in.[4]:

  • unieruchomienie kończyny, np. przy pomocy ortezy;
  • taping przeciw obrzękom;
  • chłodne okłady.

Sposób radzenia sobie z bólem po kontuzji ścięgna, mięśnia czy stawu warto uzgodnić z lekarzem. Stosowanie się do jego zaleceń pozwoli nie tylko pozbyć się przykrych dolegliwości, ale i zwiększy szanse na szybki powrót do pełnej sprawności.

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky

Bibliografia:

[1] Lewandowska A., Ratuszek-Sadowska D., Hoffman J., Hoffman A., Kuczma M., Landowski L., Hagner W., Czynniki ryzyka i najczęstsze urazy narządu ruchu u osób uprawiających biegi długodystansowe, Journal of Education, Health and Sport 2017(8), s. 855-877.

[2] Biber R., Gregory A., Urazy przeciążeniowe u dzieci i młodzieży uprawiających sport. Czy sportu może być za dużo?, Medycyna Praktyczna, [online], dostęp 29.06.23 r.: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/55826,urazy-przeciazeniowe-udzieci-imlodziezy-uprawiajacych-sport-czy-sportu-moze-byc-zaduzo

[3] Wójcik G., Skalska-Izdebska R., Śliwińska E., Szulc A., Rodzaje urazów i częstość ich występowania w siatkówce wyczynowej kobiet, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.

[4] Przeklasa-Muszyńska A., Leczenie przeciwbólowe po urazie układu kostno-szkieletowego, Medycyna Praktyczna, [online], dostęp 29.06.23 r.: https://www.mp.pl/bol/ekspert/221063,leczenie-przeciwbolowe-po-urazie-ukladu-kostno-szkieletowego

[5] strona Dikyspray.pl, dostęp 29.06.23 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here