Data Center

Centrum przetwarzania danych oferuje firmom wiele korzyści. Wielu przedsiębiorców może jednak czuć obawy przed przekazaniem danych zewnętrznemu dostawcy – jak sprawdzić, czy przechowywane informacje będą bezpieczne?

Jakie możliwości oferuje Data Center?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się funkcjonalności tego typu rozwiązań. Data Center może zapewniać ogromne wsparcie w biznesie – należy jednak wiedzieć, które funkcje będą najbardziej przydatne dla konkretnej firmy. Oto kilka możliwości oferowanych przez centrum przetwarzania danych:

 • wygodny i bezpieczny backup w chmurze, który będzie dostępny nawet wtedy, gdy w głównej siedzibie firmy dojdzie do poważnej awarii lub ataku;
 • kolokacja serwerów, czyli przeniesienie własnej infrastruktury do zewnętrznego dostawcy, by zapewnić sprawniejsze zarządzanie;
 • dostęp do dodatkowej mocy obliczeniowej;
 • wsparcie dla pracy zdalnej;
 • przechowywanie danych.

Czy centrum przetwarzania danych zawsze jest bezpieczne?

Pod tym względem wiele zależy od zabezpieczeń wykorzystywanych przez dostawcę usług. Co należy zweryfikować, by mieć pewność, że dane będą bezpieczne?

 1. Stały monitoring – Data Center powinno być nadzorowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.
 2. Wysoki standard TIER – to system klasyfikacji określający dostępność zasilania w centrum danych. Na najlepsze parametry możemy liczyć z centrami TIER III i TIER IV, choć ten ostatni wiąże się z bardzo wysokimi cenami, przez co zdecydowana większość przedsiębiorstw powinna postawić na TIER III.
 3. Bezpieczeństwo fizyczne, teleinformatyczne, energetyczne i przeciwpożarowe, które bezpośrednio wiąże się z konstrukcją budynku.
 4. Wykorzystywane urządzenia – dobrym wyborem będą dostawcy stawiający na wsparcie renomowanych firm oferujących niezawodne sprzęty.
 5. Odpowiednia lokalizacja – ze względu na możliwość szybkiej reakcji na zagrożenia różnego rodzaju najlepiej sprawdzą się łatwo dostępne miejsca w okolicy większych miast, najlepiej połączone dogodnymi węzłami komunikacyjnymi.
 6. Szyfrowanie przechowywanych danych – dzięki temu możemy mieć pewność, że będą one chronione przed osobami trzecimi.

Jak znaleźć centrum przetwarzania danych, które zapewni wysoki stopień bezpieczeństwa?

Nie musimy szukać daleko – rzetelne usługi tego typu są oferowane również przez polskie firmy. Jedną z nich jest INEA, poznański dostawca Internetu dysponujący własnym Data Center. Obiekt jest ulokowany tuż poza granicami administracyjnymi Poznania, a budynek jest skutecznie chroniony przed dostępem osób trzecich; ponadto centrum danych podlega monitoringowi w trybie 24/7/365. Urządzenia spełniają założenia TIER III, dzięki czemu gwarantowana dostępność wynosi 99,982%. Układy zasilania i klimatyzacji oraz łącza dostępowe są w pełni redundantne – oznacza to, że nawet w razie niespodziewanych awarii zachowana jest ciągłość działania. Do tego wszystkiego dochodzi także efektywna ochrona cyfrowa obejmująca między innymi szyfrowanie danych. Taka konfiguracja sprawia, że dane będą w stu procentach bezpieczne – to odpowiedni wybór zarówno pod względem backupu w chmurze, jak i wykorzystania innych możliwości usług cloud.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here