Frezarki numeryczne i konwencjonalne

Czasem czuję się trochę rozdarty wewnętrznie, kiedy obok stoi frezarka konwencjonalna – z jednej strony głowa mówi „frezarka numeryczna CNC”, ale z drugiej strony serce ciągnie do frezarki konwencjonalnej. Ale czym tak właściwie różnią się te maszyny, poza dziesiątkami lat różnicy w konstrukcji? Czy frezarka numeryczna CNC i frezarka konwencjonalna mają jeszcze coś wspólnego?

Frezarki numeryczne i konwencjonalne – podobieństwa

Ogólne założenie działania jest bardzo zbliżone – frezarka konwencjonalna i frezarka numeryczna CNC posiadają zwykle po 3 osie umieszczone pod kątem prostym, pozwalające na poruszanie się narzędzia w 3 wymiarach, które to narzędzie napędzane jest przez silnik wprawiający je w ruch obrotowy. Na tym jednak podobieństwa się niestety kończą, bo obrabiarka CNC, przez stawiane jej wymagania, musiała znacznie ewoluować w stosunku do swojego poprzednika.

Róźnice między frezarkami

Frezarka konwencjonalna oś Z miała zwykle podzieloną między ruch stołu oraz ruch pinoli – było to rozwiązanie prostsze, szybsze i pozwalające na łatwiejszą pracę. Frezarka numeryczna CNC nie ma tego problemu, bo za wyjątkiem wytaczarek (będących tak naprawdę specyficznym typem frezarek) nie posiada pinoli. Prowadnice typu jaskółczy ogon ustąpiły miejsca nie wymagającym kasowania luzów prowadnicom tocznym lub ślizgowym a i śruby trapezowe, które posiadała każda frezarka konwencjonalna, musiały oddać swoje miejsce zespołom kulowym, dzięki którym frezarka numeryczna CNC posiada osie nie wymagające kasowania luzów nawrotnych.

Napęd wrzeciona nie wymaga już ręcznego przestawiania przekładni lub – jak wymagała niejedna frezarka konwencjonalna – wymiany kół na przekładni gitarowej lub przepinania pasków. Możemy z poziomu panelu wysterować dowolną prędkość obrotową, właściwie od 1 do często pięciocyfrowej wartości. Korby i wajchy zostały zastąpione komputerem, cała obrabiarka CNC została obudowana osłonami a ręczne odkręcanie zaciągu narzędzia celem wymiany oprawki, zostało zastąpione sprężyną i cylindrem pneumatycznym.

Ceny frezarek

Wraz z udogodnieniami i modyfikacjami wzrosła też niestety cena – o ile nowa frezarka konwencjonalna może być nasza już za 10-20 tysięcy złotych, o tyle najtańsza produkcyjna frezarka numeryczna CNC to wydatek bliżej 30-40 tysięcy… euro. Dlatego tak ważne jest, aby zastanowić się, czy nasza nowa obrabiarka CNC musi być „nowa” – na portalach ogłoszeniowych, a zwłaszcza na największym w Polsce dedykowanym portalu do kupna/sprzedaży obrabiarek, narzędzi i części eksploatacyjnych obrabiarka.pl można znaleźć wiele ofert sprzedaży używanych CNC, dzięki czemu nawet bez pokaźnego budżetu możemy rozpocząć produkcję na większą skalę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here