Klatka dla szczura

Szczury są bardzo inteligentne, kontaktowe i towarzyskie, są fantastycznymi pupilami domowymi. Potrzebują jednak sporo miejsca, zwłaszcza, że w trosce o ich komfort psychiczny powinniśmy zdecydować się na minimum dwa osobniki. Klatka dla szczura powinna więc być stosunkowo duża i odpowiednio wyposażona. Dowiedz się, jak ją wybrać i urządzić.

Szczury – przyjazne i inteligentne zwierzęta domowe

Szczury domowe to niezwykle inteligentne gryzonie, które coraz częściej są wybierane na towarzyszy ludzi. Wokół tych przyjaznych zwierzątek narodziło się wiele szkodliwych stereotypów wynikających przede wszystkim z nieznajomości ich charakteru i zwyczajów. Tymczasem szczurki hodowlane bardzo dbają o czystość i higienę, są przyjazne i aktywne. Do prawidłowego rozwoju potrzebują kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku, dobrze jest zdecydować się na kilka zwierzątek z jednego miotu.

Opieka na szczurem nie jest szczególnie skomplikowana, ale tak jak w przypadku wszystkich zwierząt domowych, należy im zapewnić odpowiednie warunki. Podstawą jest uwaga opiekuna, bowiem gryzonie te są wyjątkowo towarzyskie. Muszą mieć również zapewnioną odpowiednią dietę oraz opiekę weterynaryjną. Nie mniej istotne jest także miejsce, gdzie będą spędzać większość czasu, czyli odpowiednia klatka z właściwym wyposażeniem. Jaka klatka dla szczura będzie najlepsza?

Klatka dla szczura – o czym trzeba wiedzieć?

Szczury są zwierzętami stadnymi, więc urządzając im kącik, należy uwzględnić potrzeby kilku gryzoni. Rozmiar klatki dla 2-4 szczurów powinien wynosić minimum 80x50x80 cm. W przypadku powiększenia się szczurzej rodziny, należy oczywiście wymienić ją na większy model. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

  • Materiał, z jakiego została wykonana klatka – warto wybierać te malowane proszkowo zamiast ocynkowanych, które mają tendencję do szybkiego rdzewienia
  • Odstęp między prętami – nie powinien być zbyć duży, aby zwierzę próbujące się przecisnąć przez szczebelki, nie utknęło między nimi.
  • Kuweta – powinna być możliwie jak najwyższa, aby uniknąć rozsypywania nieczystości.

Szczury uwielbiają się wspinać, dlatego też w klatce powinny się znaleźć półki oraz drabinki. Dobrze, jeśli będą wykonane z plastiku, nie z drewna, co znacznie ułatwi utrzymanie czystości. Należy także unikać półek wykonanych z metalowych prętów, ponieważ poruszanie się po nich jest dla zwierząt niewygodne i może prowadzić do powstawania bolesnych odcisków na łapkach.

Wszystkie niezbędne akcesoria i karmę dla szczurów znajdziesz w sklepie zoologicznym Max&Mrau

Klatka dla szczura – wyposażenie

Co powinno się znaleźć w klatce dla szczura?

  • Miska – w sklepach zoologicznych znajdziemy kilka rodzajów misek dla gryzoni: plastikowe, metalowe oraz ceramiczne. Pierwsze z wymienionych są najtańsze, ale też najmniej trwałe, metalowe są z kolei dość lekkie i mogą się przewracać. Najlepszym wyborem wydaje się więc być miseczka ceramiczna, choć trzeba mieć na uwadze fakt, że podczas upadku nawet z niewielkiej wysokości może się potłuc.
  • Poidełko na wodę – może być ono wykonane z plastiku bądź ze szkła, wszystkie posiadają kulkowy zawór, który zabezpiecza przed kapaniem wody na ściółkę. Warto wybrać taki pojemnik, który posiada odkręcany korek, co umożliwia dokładne jego wyczyszczenie.
  • Hamak dla gryzoni – wykonany z miękkiego materiału umożliwia komfortowy odpoczynek szczurowi, może być również miejscem do zabawy.
  • Domek lub tunel – szczury bardzo lubią chować się w ciemnych miejscach, dlatego tez plastikowy domek lub tunel sprawdzi się w tym celu idealnie.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here