Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy, czyli witamina B9 to jedna z najważniejszych witamin dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Z tego właśnie względu każda kobieta, która chce niebawem zostać mamą lub jest już w ciąży powinna pamiętać o suplementowaniu kwasu foliowego. Dlaczego jest tak ważny i jakie są jego właściwości?

Kwas foliowy w ciąży – dlaczego jest ważny?

Kwas foliowy to nic innego, jak witamina B9, która uznana jest za jedną z kluczowych witamin dla kobiet w ciąży. Jej niedobór może bowiem przyczynić się do poważnych wad wrodzonych centralnego układu nerwowego płodu, w tym wad cewy nerwowej.  Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu, a korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.

Kwas foliowy jest jednym ze składników suplementów diety MAMA DHA Premium+ dla kobiet planujących ciążę oraz w ciąży: https://mamadha.pl/

Kwas foliowy w ciąży – właściwości

Kobiety w ciąży oraz rozważające zajście w ciążę powinny pamiętać o suplementacji kwasu foliowego (folianów), ponieważ:

  • pomaga w prawidłowej produkcji krwi;
  • bierze udział w procesie podziału komórek;
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny;
  • pomaga w syntezie aminokwasów;

Na tym jednak nie koniec. Codzienna suplementacja kwasu foliowego może pomóc w zmniejszeniu uczucia zmęczenia i znużenia, które często towarzyszy przyszłym mamom na wczesnym etapie ciąży.

Kwas foliowy w ciąży – dawkowanie

Suplementacja kwasu foliowego zwiększa poziom folianów w organizmie przyszłej mamy. Zbyt niski poziom może być istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju wspomnianych już wad cewy nerwowej u płodu. Co ważne, wady cewy nerwowej powstają na najwcześniejszym etapie ciąży – do 28. dnia od poczęcia, dlatego niezwykle ważne jest suplementowanie kwasu foliowego już przed zajściem w ciążę lub – gdy nie ma innej możliwości – niezwłocznie po zajściu w ciążę.

Kwas foliowy jest zatem przeznaczony dla kobiet, które są w wieku rozrodczym i myślą o tym, by wkrótce zajść w ciążę. Korzystny efekt występuje już w przypadku suplementacji kwasu foliowego w dawce 400 μg na dobę przez co najmniej miesiąc (a najlepiej 3 miesiące) przed poczęciem oraz maksymalnie przez 3 miesiące po poczęciu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here