altany ogrodowe

Marzy Ci się zaciszne miejsce, w którym odpoczniesz i spędzisz miło czas na świeżym powietrzu? Nic prostszego. Potrzebujesz altany do swojego ogrodu. Jaką wybrać, żeby odpowiadała naszym potrzebom i pasowała do aranżacji?

Na liście najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji altan ogrodowych znajdują się drewno, metal czy poliwęglan. Altany mogą stać na podestach drewnianych, kompozytowych czy betonowych. Różne są też ich formy – od klasycznych aż po nowoczesne. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto poznać wszystkie rodzaje altan.

Spis Treści

Rodzaje altan ogrodowych

Ze względu na zastosowane materiały wyróżniamy sześć różnych typów altan ogrodowych. Czym się charakteryzują? Jakie mają wady i zalety?

  1. Altany drewniane – klasyka, która nie wychodzi z mody. Drewno sprawdza się w ogrodach urządzonych w stylu wiejskim, rustykalnym czy angielskim, świetnie komponuje się z roślinnością. Zapewnia przytulność i ma naturalnie piękny wygląd, ale wymaga regularnej konserwacji, bo nie jest odporne na warunki atmosferyczne.

  2. Altany metalowe – najczęściej z lekkiego i trwałego aluminium, często wzmacnianego elementami stalowymi. Zdecydowanie bardziej pasują do ogrodów nowoczesnych i minimalistycznych. To solidna konstrukcja, odporna na warunki atmosferyczne, jeśli tylko metal zostanie dobrze zabezpieczony.

  3. Altany poliwęglanowe – materiał zyskujący na popularności to poliwęglan. Wykonana z niego altana jest odporna na deszcz, mróz czy słońce, ale też elegancka. Pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeni, choć poliwęglanowa altana w stylu szklarni sprawdzi się też w klasycznym ogrodzie.

  4. Altany szklane – tradycyjne rozwiązanie to szkło. Dziś stosowane już coraz rzadziej ze względu na to, że nie jest tak odporne jak jego zamiennik: poliwęglan. Taka altana może prezentować się zarówno elegancko, jak i romantycznie np. w połączeniu z drewnem. To jednak ciężka i trudna w budowie konstrukcja.

  5. Altany murowane – najtrwalsze, solidne konstrukcje, jednak nieopłacalne ze względu na koszt i trudność budowy. Wymurowana altana przetrwa każdą burzę, ochroni przed słońcem czy wiatrem. Niestety nie pasuje do nowoczesnych ogrodów, a do tego nie jest mobilna i nie da się jej łatwo przenieść, gdy zajdzie taka potrzeba.

  6. Altany z technorattanu – mało kto wie, że z technorattanu wykonuje się nie tylko meble ogrodowe, ale też całe altany. Są w miarę lekkie, odporne na wilgoć i promienie UV. Niestety nie są to najbardziej wytrzymałe konstrukcje i sprawdzają się raczej jako zapewniające mniejszą ochronę pergole.
Klasyczna drewniana altana ogrodowa na planie kwadratu
Klasyczna drewniana altana ogrodowa na planie kwadratu, fot. Ogrodosfera.pl

Altana klasyczna czy nowoczesna?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze altany, zastanówmy się nad tym, w jakim stylu zaaranżowany jest nasz ogród i jak wyglądają inne zabudowania. Altana musi wpasować się w otoczenie i być jego spójnym elementem. Warto prześledzić ofertę sklepów takich jak ogrodosfera.pl gdzie możemy porównać wiele modeli i dokładnie sprawdzić ich parametry techniczne. Jeśli mamy klasyczny ogród, z dużą ilością drzew, krzewów i kwiatów, najlepsza będzie altana drewniana. Sprawdzi się w ogrodach angielskich, rustykalnych czy skandynawskich. Z kolei do ogrodów nowoczesnych, w których króluje beton, równo przystrzyżone nasadzenia i minimalistyczne, geometryczne formy, lepsze będą altany aluminiowe czy poliwęglanowe.

Metalowa altana ogrodowa z dachem z poliwęglanu
Metalowa altana ogrodowa z dachem z poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl

Jaką altanę wybrać do ogrodu?

Ważne jest też usytuowanie i przeznaczenie altany. Jeśli mamy zamiar spędzać w niej dużo czasu, a będzie stała na odsłoniętym terenie, lepiej wybrać model bardziej zabudowany. Przeszklenia z przezroczystego poliwęglanu czy ażurowe ścianki z drewna ochronią przed wiatrem i zapewnią większy komfort. Mniej zakryte modele w stylu nowoczesnych pergoli będą dobre tam, gdzie ochronę przed deszczem czy wiatrem zapewniają np. drzewa. Oprócz materiału, ceny i ładnego wyglądu ważna jest też praktyczność – dobierajmy więc altanę przede wszystkim do swoich potrzeb i tego, gdzie ma się znajdować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here