Endometrioza a ciąża

Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa jamy macicy, czyli tzw. endometrium, znajduje się poza jej fizjologiczną lokalizacją i towarzyszy temu stan zapalny. Specjaliści są zdania, że endometrioza przyczyniać się może do zaburzeń płodności. Sprawdź, w jaki sposób choroba ta utrudnia posiadanie potomstwa.

Endometrioza a problemy z zajściem w ciąże

Endometrioza utrudnia zajście w ciążę. Zmagające się z nią kobiety potrzebują z reguły więcej czasu, aby doszło do zapłodnienia. W cięższych przypadkach endometriozy samoistne zajście w ciąże okazać się może niemożliwe. Konieczne wówczas jest leczenie chirurgiczne (zabieg polegający na usunięciu patologicznie rozrośniętej tkanki) lub techniki wspomaganego rozrodu. Eksperci donoszą, że endometrioza występuje u 20–40% kobiet z zaburzeniami płodności. Jednocześnie podają, że endometrioza to dużo rzadszy problem u płodnych kobiet – dotyczy 5–10% z nich. W ogólnej populacji choroba ta dotyczy 6–15%, a jej pierwsze objawy mogą dać o sobie znać jeszcze w wieku nastoletnim. 

Dlaczego endometrioza utrudnia ciążę?

Wpływ endometriozy na płodność jest wieloczynnikowy. W przebiegu tej choroby dochodzi do patologicznego rozrostu błony śluzowej poza jamę macicy, czyli jej naturalne umiejscowienie. W konsekwencji tego następuje wzmożone wytwarzanie prostaglandyn. To związki należące do hormonów parakrynnych, czyli działających miejscowo. Prowadzi to do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Obecność ognisk endometrialnych wiąże się też ze zwiększeniem objętości płynu otrzewnowego, w którym obecne są cytokiny prozapalne. Efektem tego jest nasilenie skurczów mięśniówki jajowodu oraz bliznowacenie okolicznej tkanki. Utrzymujący w endometriozie stan zapalny miednicy mniejszej grozi niedrożnością jajowodu oraz ryzykiem uszkodzenia jajników i samego jajowodu. Eksperci podkreślają też, że towarzyszący endometriozie stan zapalny negatywnie wpływa na przeżycie komórek rozrodczych (plemników i komórki jajowej) oraz zaburza zapłodnienie i implantację, czyli zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Endometrioza a przebieg ciąży

Specjaliści podają, że endometrioza może nie tylko utrudniać zapłodnienie, lecz także wpływać negatywnie na przebieg ciąży. Dawniej głoszono, że ciąża to swego rodzaju remedium na endometriozę, ponieważ z uwagi na wzmożoną produkcję progesteronu dochodzi do zmniejszenia ognisk choroby i zredukowania ich aktywności. Dziś wiadomo, że korzyści z zajścia w ciążę w trakcie niewyleczonej endometriozy są znacznie mniejsze niż wynikające z tego ryzyko. Choroba ta wymieniana jest wśród możliwych przyczyn ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej, w której zapłodniona komórka jajowa nie umiejscawia się w macicy, tylko w innych strukturach układu rozrodczego (np. jajowodzie). U ciężarnych kobiet z endometriozą istnieje zwiększone ryzyko krwawień, nadciśnienia i cukrzycy, porodu przedwczesnego oraz poronienia. Każda ciąża podczas endometriozy uznawana jest za ciążę podwyższonego ryzyka. Dlatego przed zapłodnieniem – czy to naturalnym, czy metodami pozaustrojowymi – należy usunąć ogniska endometriozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here