Do czego służą kompresory tłokowe?

0
972

Kompresory tłokowe to urządzenia, których zadaniem jest sprężanie powietrza lub innych gazów. Składają się z kilku podstawowych elementów: korpus cylindra z poruszającym się w nim tłokiem, wał korbowy, głowica z zaworami wyjściowymi i wejściowymi i układ napędowy.

Zasada działania

Najlepsze kompresory tłokowe działają na takiej zasadzie, że tłok porusza się w górę i w dół, dzięki czemu wytwarza podciśnienie w korpusie cylindra. Otwiera to zawór wejściowy głowicy – wpuszcza do środka gaz, który chcemy sprężyć. Następnie tłok porusza się w dół czego rezultatem jest kompresja gazu w cylindrze. Gdy dane medium osiągnie określone ciśnienie, otwarty zostaje zawór wyjściowy, a gaz jest transportowany do innego zbiornika, gdzie może być magazynowany. Podstawowe modele są bardzo tanie i łatwe w naprawie.

Najlepszy kompresor tłokowy

Podstawowe rodzaje

Na rynku możemy spotkać się kilkoma rodzajami sprężarek. Wśród ofert znajdziemy sprężarki jednostopniowe (działa podobnie do pompy tłokowej) i dwustopniowe (wyposażone w cylindry). Kompresory możemy też podzielić ze względu na ilość cylindrów roboczych – jedno i wielocylindrowe.

Kompresory śrubowe

kompresoryKompresory śrubowe ze sklepu pneumat.com.pl sprawdzą się tam, gdzie jest potrzebna duża siła powietrza do wykonywanych prac (np. warsztaty samochodowe). Taką sprężarkę znajdziemy na budowach, gdzie może służyć jako pistolet do malowania lub tynkowania. Modele przeznaczone do prac budowlanych są mobilne, dzięki czemu zabierzemy je na każdy plac budowy.

Kompresor śrubowy olejowy może pracować przez całą dobę, ponieważ do jego konserwacji i chłodzenia używany jest olej. Olej jest też wykorzystywany do filtrowania sprężanego medium. W zwykłych kompresorach, z racji na braku filtra, powietrze może ulec zanieczyszczeniu. Jest to szczególnie wygodne dla firm, które wykonują wiele zleceń na dużą skalę.

kompresor sklep

Niektóre przedsiębiorstwa wykorzystują kompresory śrubowe jako zastępcze źródło poboru energii. Nadaje się on do zasilania urządzeń pneumatycznych. Możemy nim zasilać klucze, szlifierki, pistolety natryskowe lub myjące.

Zalety kompresorów

Dzięki kompresorowi skrócimy czas wykonywanych usług i realizować większą ilość zleceń w ciągu jednego dnia. Są one w stanie wyprodukować bardzo wysokie ciśnienie w bardzo krótkim czasie. Jest to wszechstronne urządzenie, które spotkamy w różnych gałęziach przemysłu. Kompresory są bardzo łatwe w użytkowaniu, a prosta konstrukcja ułatwia przeprowadzenie doraźnych napraw. Istnieje możliwość podłączenia ich do już istniejącej instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here