Balet dla dzieci

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ruszają zapisy na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne. Wśród chłopców popularne są treningi piłki nożnej, pływanie czy zajęcia z robotyki. Dziewczynki preferują warsztaty plastyczne oraz taneczne, takie jak balet. Poniżej dowiesz się, dlaczego zapisanie dziecka na zajęcia z tańca klasycznego to dobry pomysł oraz jak przygotować swoją pociechę na treningi.

Balet dla dzieci – na czym polegają zajęcia?

Ten klasyczny taniec powstał we Włoszech w czasach nowożytnych. Jest jedną z najpopularniejszych wśród dzieci dyscyplin tanecznych. Swoją przygodę z zajęciami baletowymi rozpoczynają już czteroletnie maluchy. Naukę baletu zaczyna się od sposobu chodzenia oraz ćwiczeń ruchowych, które wyrabiają w dziecku nienaganną sylwetkę. Dopiero po opanowaniu tych umiejętności przychodzi czas na typowe ćwiczenia baletowe, czyli rozciąganie wszystkich partii ciała, wykonywanie szpagatów, mostków oraz gwiazd. Na sam koniec maluchy ćwiczą przy drążku, robią piruety i skoki.

Strój na zajęcia baletowe dla dzieci

Jeśli zdecydujesz się zapisać swoją pociechę na zajęcia z tańca klasycznego, będziesz musiała kupić odpowiednie ubranie. Strój do baletu musi być przede wszystkim wygodny, elastyczny i nie może krępować ruchów. Najczęściej wykonany jest z bawełny. Należą do niego takie elementy jak:

  • baletki – podstawowa część stroju baletnicy. Są to miękkie i plastyczne buty do tańca. Powinny być idealnie dopasowane. Nie mogą być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne;
  • body – to kostium na szerokich lub cienkich ramiączkach bez zapięcia w kroku;
  • spódniczka baletowa – krótka i lekka, tak aby nie krępowała ruchów w tańcu;
  • trykoty – czyli getry z rozcięciem na stopę;
  • rajstopy – mogą przydać się na treningach, ale najczęściej potrzebne są w trakcie występów.

Oprócz odpowiedniego stroju Twoja córka na zajęciach musi mieć też stosowną fryzurę. Włosy nie mogą zasłaniać twarzy baletnicy. Najlepiej sprawdza się więc wysoki prosty kok.

Jakie korzyści przynosi balet dla dzieci?

Każde zajęcia pozalekcyjne rozwijają w dziecku pasję oraz zainteresowania. Regularna aktywność fizyczna wpływa też pozytywnie na koncentrację, pamięć, sumienność oraz zdyscyplinowanie maluchów. Dodatkowo balet nauczy Twoje dziecko cierpliwości, podniesie jego samoocenę oraz pozwoli na rozładowanie nadmiaru energii. Taniec klasyczny ma także korzystny wpływ na ogólną postawę maluchów. Rozwija się ich koordynacja ruchowa, dzieci stają się zwinne, zręczne a ich ruchy w tańcu niezwykle płynne.Ponadto balet pomaga w leczeniu wad postawy takich jak skolioza. Ma na to wpływ przede wszystkim początkowa nauka chodzenia oraz rozciąganie. Jeśli Twoje dziecko ma podłużne płaskostopie, również wyniesie z baletu dodatkowe korzyści. Balet bowiem kształtuje, usprawnia oraz wzmacnia śródstopie. Po kilku miesiącach regularnych treningów może okazać się, że problem z płaskostopiem jest zdecydowanie mniejszy.

Zorientuj się więc, czy w Twojej okolicy prowadzone są zajęcia z baletu dla dzieci i zaprowadź na nie swoją pociechę. Wiele domów kultury prowadzi bowiem zajęcia pokazowe dla przyszłych uczestników. Jeśli Twoje dziecko wyrazi zainteresowanie baletem, zapisz je na zajęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here