na czym polega fleksitarianizm i jakie ma zalety

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z kluczowej roli zdrowego odżywiania w naszym codziennym życiu. Chętnie sięgamy po zdrowsze zamienniki tradycyjnych produktów i szukamy nowych inspiracji kulinarnych. Ciekawym sposobem na zmianę nawyków żywieniowych jest fleksitarianizm. Na czym polega ta dieta? Jakie są jej zalety? W artykule poznasz odpowiedzi na swoje pytania!

Spis Treści

Na czym polega fleksitarianizm?

Termin fleksitarianizm narodził się już w latach 90. XX wieku, jednak dopiero teraz zdobywa popularność wśród szerszych kręgów społeczeństwa. Opisuje jeden z modeli żywienia, który polega na znacznym ograniczeniu spożycia mięsa. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które myślały o diecie wegetariańskiej. Dieta bazuje na warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Dodatkowo w jadłospisie nie brakuje zdrowych tłuszczów.

Podczas komponowania menu fleksitarianie starają się bazować na roślinnych źródłach białka. Dlatego, podobnie jak w przypadku wegetarian, chętnie sięgają po rośliny strączkowe, tofu i soję. Jednocześnie okazjonalne spożycie mięsa pozwala na dostarczenie odpowiednich dawek żelaza i witaminy B12. To właśnie dlatego wiele osób uważa, że jest to prostsza opcja dla tradycyjnej bezmięsnej diety.

Kiedy warto przejść na fleksitarianizm

Kiedy warto przejść na fleksitarianizm?

Fleksitarianizm to świetny model żywienia dla osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dieta bazująca na owocach i warzywach stanowi świetne narzędzie profilaktyczne, zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca oraz otyłość. Przez wiele osób traktowana jest również jako sposób żywienia chroniący przed wystąpieniem nowotworów. Oprócz mięsa fleksitarianie często ograniczają bowiem spożycie wysoko przetworzonych produktów i słodyczy.

Co więcej, jest to ciekawa alternatywna opcja dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przestrzegać bardziej restrykcyjnych zasad diety wegetariańskiej. Sporadyczne spożywanie mięsa i ryb pozwala na uzupełnienie ewentualnych niedoborów oraz chroni przed wystąpieniem anemii. Sięganie po nie 1-2 w tygodniu ułatwia dostarczenie odpowiedniej ilości białka, witaminy B12 oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Dodatkowo kierowanie się w stronę ekologicznego mięsa i ryb pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego. Dieta sprawdzi się tym samym w przypadku osób, którym zależy na ochronie naszej planety.

Fleksitarianizm – po jakie produkty warto sięgać?

W Twojej codziennej diecie nie powinno zabraknąć źródeł białka. Nie zapomnij o strączkach, tofu i soi, które pozwolą na odpowiednie zbilansowanie jadłospisu. Podstawę żywienia będą stanowić warzywa i owoce. Wybieraj sezonowe produkty, które są łatwo dostępne i zapewnią odpowiednie ilości witamin i minerałów. Ważnym elementem pozostają także orzechy, w tym orzechy włoskie, które zawierają duże ilości zdrowych kwasów tłuszczowych i kwasów z grupy omega. Staną się świetną przekąską oraz dodatkiem do zdrowych śniadań.

Jesteś w okresie rekonwalescencji? Chcesz wzmocnić osłabiony organizm? Ciekawym pomysłem może okazać się wzbogacenie codziennego jadłospisu produktami z oferty żywieniemaznaczenie.pl. W zależności od swoich potrzeb możesz sięgnąć po gotowe preparaty do żywienia doustnego o wysokiej zawartości białka lub składników działających przeciwzapalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here