młody mężczyzna trzyma nebulizator do inhalacyjnego leczenia astmy oddechowej

Obecnie bardzo często używa się lekkich i wygodnych w obsłudze nebulizatorów membranowych. To poręczne urządzenia łatwe do przenoszenia z miejsca na miejsce, zabierania w podróż czy na spacer. Niewielka waga i mały rozmiar tych urządzeń sprawiają, że wielu zainteresowanych decyduje się na ich zakup bez dłuższego zastanowienia.

Kiedy warto wybrać nebulizator membranowy?

Wspomniane wyżej cechy należą do ważnych zalet nebulizatorów membranowych. Typowe użytkowanie tych urządzeń wręcz wymaga, by nie ważyły dużo i były niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można bez problemu trzymać je podczas inhalacji lub stosować w dowolnym miejscu. Obsługa jest mało skomplikowana i podobnie jak w przypadku innych modeli, nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani wykształcenia medycznego. Wszystko to sprawia, że nebulizatory membranowe są często i chętnie wybierane przez użytkowników.

Nebulizator membranowy – co może zaoferować?

Za pomocą nebulizatora membranowego można w bezpieczny i wygodny sposób podawać leki drogą wziewną. Każde urządzenie tego typu posiada rodzaj pojemnika czy też głowicy, w zależności od budowy. Tam wlewa się lek lub roztwór leku. Zasada działania nebulizatora mesh (inna nazwa modelu membranowego) jest bardzo prosta. Umieszczona u wylotu głowicy membrana lub siatka jest wprawiana w ruch i lek zostaje rozpylony przez bardzo niewielkie otwory. Siatki, membrany mogą mieć tak drobne oczka, że uzyskiwany aerozol jest wyjątkowo łatwy do wdychania. Substancja w tej postaci trafia do dróg oddechowych poprzez rurkę zakończoną ustnikiem lub maseczką na nos i usta.

Czy nebulizator membranowy będzie dobry w każdym przypadku?

Wybór nebulizatora może i powinien być uzależniony od tego, do czego ma służyć taki sprzęt. Bardzo wiele osób korzysta z urządzenia w celu podawania leków drogą wziewną. W takim przypadku stosuje się wspomniany rodzaj oraz nebulizatory pneumatyczno-tłokowe, cechujące się jednak większymi rozmiarami. W razie wątpliwości można skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty. Zdecydowanie nie powinno się wybierać nebulizatorów siateczkowych, chcąc używać ich także do typowych inhalacji, np. ciężkimi olejkami eterycznymi. Substancje te są zbyt gęste, żeby mogły odpowiednio przeniknąć przez membranę.

Czy nebulizator membranowy ma jakieś wady?

Nowoczesne nebulizatory membranowe są bardzo wygodne i doskonale spełniają swoją rolę. Problemy z ich użytkowaniem wynikają najczęściej z niewłaściwego dopasowania typu do potrzeb lub tego, w jaki sposób będzie się z nich korzystało. Są małe, ciche i wydajne, proste w obsłudze i nie wymagają specjalnych umiejętności. Warto jednak wziąć pod uwagę inny typ, gdy nie ma się zbyt wiele czasu, a nebulizator membranowy ma być wykorzystywany głównie w domu. Z całą pewnością trzeba będzie np. poświęcić kilka dodatkowych minut po każdym użyciu, by dobrze wyczyścić wszystkie części w zestawie. Trzeba też uważać, by wybrać sprzęt od znanego producenta. Daje to gwarancję łatwego znalezienia potrzebnych części zamiennych w razie awarii lub uszkodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here