Życie to sztuka wyboru, szczególnie ważnego, gdy musimy zdecydować się na konkretny projekt domu. Najwięcej istotnych pytań, na które musimy udzielić odpowiedzi, pojawia się już na początku, w momencie, gdy przeglądamy projekty domów w poszukiwaniu tego jedynego. O czym musimy zdecydować rozpoczynając realizację inwestycji? Sprawdźmy podstawowe dylematy inwestora.

Dom przy Pastelowej 23
Dom przy Pastelowej 23

Podstawowa kwestia – gotowe projekty domów, czy indywidualne?

Pierwsze pytanie, które pociąga za sobą kolejne, dotyczy rodzaju dokumentacji projektowej, na podstawie której będziemy budować dom. Obecnie do wyboru mamy dwie opcje – gotowe projekty domów, lub projekty indywidualne. Przeważająca liczba wydanych pozwoleń na budowę jest uzyskiwana poprzez gotowe projekty domów. Inwestorzy wybierają je chętnie, gdyż są powszechnie dostępne, posiadają szeroką ofertę oraz są zdecydowanie tańsze niż indywidualne projekty domów. Potrafią kosztować 5, a niekiedy nawet 10 razy mniej niż projekty wykonywane od podstaw przez architekta. Myśląc o ekonomicznej inwestycji, która nie będzie nas kosztowała majątek warto wybierać projekty domów katalogowych (inna nazwa projektów gotowych). W ogromnej masie różnych wariantów musimy jednak wybrać ten jedyny, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Jakie kwestie trzeba przemyśleć? Jest ich sporo.

Dom przy Alabastrowej 60
Dom przy Alabastrowej 60

Pytania pomocnicze – jakie projekty domów spełnią nasze oczekiwania?

Aby poradzić sobie z wyborem, świadomy inwestor musi odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Bez gruntownej analizy potrzeb i możliwości nasze decyzje mogą się okazać błędne. Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

  1. Jaki typ budynku – preferujemy domy parterowe, czy z poddaszem użytkowym? Wybierając projekty domów parterowych, czy z poddaszem decydujemy, jaki charakter będzie miał nasz dom. Czy lubimy się zaszywać na przytulnym poddaszu, czy wolimy mieć wszystko pod ręką na otwartym parterze? Odpowiedzi należy szukać w naszym stylu życia i przyzwyczajeniach.
  2. Jaki charakter naszego domu – wolimy projekty domów tradycyjnych, czy nowoczesnych? Budynek ma iść z duchem czasu, czy przywoływać wspomnienia domów takich jak dawniej?
  3. Jakie pomieszczenia dodatkowe? Ograniczamy się do minimum czy zależy nam na rozbudowanym zapleczu gospodarstwa domowego? Jeśli tak, to do dyspozycji mamy m.in. projekty domów z garażem, podpiwniczeniem, zadaszony tarasem, czy wiatą garażową.
  4. Jakie ogrzewanie? Decydujemy się na projekty domów energooszczędnych z ekologicznym ogrzewaniem (gaz, pompa ciepła) czy wolimy tradycyjne ogrzewanie paliwem stałym? Wybierając nowoczesne metody zaopatrywania domu w energię warto przemyśleć również systemy wspomagające – solary, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, fotowoltaika.
  5. Proste konstrukcje, czy oryginalne kształty? Jeśli leży nam na sercu oszczędna realizacja inwestycji wybierzemy raczej projekty domów tanich w budowie. Zwarta bryła, prosty dach, regularne kształty – to klucz do taniej i szybkiej budowy domu.

To zaledwie kilka kluczowych pytań, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy inwestor stający przed decyzją o budowie domu. Im bardziej rzeczowo podejdziemy do tematu, tym sprawniej przebiegnie cała inwestycja, a jej finalny efekt nas nie zaskoczy.

Dom przy Rubinowej 8
Dom przy Rubinowej 8

Gdzie najlepiej kupować projekty domów?

Jeśli już odpowiemy sobie na szereg pytań dotyczących naszego domu musimy jeszcze znaleźć projekt odpowiadający ideałowi i kupić go w najlepszej możliwej cenie. Gotowe projekty domów najlepiej kupować bezpośrednio u producenta – w autorskiej pracowni projektowej. Mamy wtedy gwarancję najlepszej ceny, indywidualnej obsługi i najszybszej dostawy. Zamawiając projekt domu u jego autora możemy też liczyć na konsultację w istotnych kwestiach. Nikt nie zna lepiej swojego projektu, niż jego autor. Jeśli chodzi o projekty domów tanich w budowie to warto zapoznać się z ofertą pracowni projektowej GALERIADOMOW.PL, specjalizującej się w tanich i prostych w budowie projektach domów.

Wybór domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu i decyduje o jego dalszej jakości. Warto zdecydować się na solidne rozwiązania, dające pewność, że nasza inwestycja zakończy się sukcesem. Warto postawić na jakość, tradycję i doświadczenie autorskiego biura projektowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here