Lubimy czuć się atrakcyjni i podobać się innym. Dlatego dbamy o makijaż, fryzurę oraz odpowiedni strój. Poza wizualnymi i widocznymi aspektami wyglądu, na to, czy ktoś zwróci na nas uwagę, mogą mieć również wpływ feromony. Wiele osób wierzy w ich skuteczność i w działanie przyciągające inne osoby. Czym więc są popularne feromony oraz jakie mają dla nas znaczenie? Warto się przekonać, zanim zdecydujemy się na ich zakup.
Spis Treści
Feromony – co to jest?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że feromony są produkowane przez ludzki organizm w sposób niezależny od naszej woli. Są to feromony naturalnie wydzielane w organizmie w określonych momentach, przykładowo zadowolenia. Czym więc są? Mianem feromonów określa się złożone związki chemiczne występujące o odmiennych stężeniach. Z języka greckiego feromony nazywane są przekaźnikami podniecenia. Wszystko ze względu na to, że odgrywają bardzo istotną rolę w stosunkach seksualnych ludzi. Złożone związki chemiczne przekazują informację do otoczenia lub wywierają na nie wpływ.
Feromony – jak działają?
Feromony ludzkie odbierane są poza naszą świadomością, czyli nie mamy na to wpływu, kiedy i w jakich ilościach organizm je wydzieli oraz w jaki sposób druga osoba je odbierze. Warto tutaj pamiętać, że feromony naturalne wydzielane przez ludzi nie posiadają zapachu. Dlatego nie jesteśmy świadomi o ich obecności. Feromony u ludzi odbiera narząd lemieszowo-nosowy, który następnie przekazuje je do mózgu. Tam na feromony reaguje nasz układ nerwowy. Feromony są przekaźnikami takich informacji jak:
- poziom dojrzałości,
- podniecenie,
- stan zdrowia,
- pokrewieństwo,
- dominacja,
- partnerstwo,
- gotowość do reprodukcji.
Sygnały feromonalne wpływają na relacje społeczno-seksualne i są przez ludzki mózg przetwarzane praktycznie bez naszej świadomości. Zarówno feromony damskie, jak i feromony męskie występują w kilku rodzajach i są produkowane przez każdy ludzki organizm.
Feromony – czy działają?
Jak już zostało wspomniane, feromony, czyli substancje chemiczne, są wydzielane przez ludzki organizm niezależnie od nas. Druga osoba może je odbierać przy pomocy narządu lemieszowo-nosowego. Naukowcy udowodnili, że feromony silnie oddziałują na relacje, szczególnie te bliskie, z innymi osobami z otoczenia. Jednak w żaden sposób nie można tego kontrolować oraz wpływać na to, w jakim stopniu komunikacja feromonalna zostanie odebrana przez drugą osobę. Jest to temat, nad którym wciąż pracują naukowcy z całego świata.
Feromony u ludzi – gdzie są produkowane?
W ludzkim ciele nie ma jednego narządu, który jest odpowiedzialny za wydzielanie feromonów. Jak zostało zbadane, za produkcję feromonów ludzkich odpowiedzialne są tkanki układów wydalniczych. Inaczej mówiąc, feromony są wydzielane w:
- jamie ustnej,
- genitaliach,
- gruczołach łojowych,
- gruczołach napletkowych,
- gruczołach około odbytniczych.
Dodatkowo obecność feromonów stwierdza się w ślinie, moczu, pocie, łzach oraz wydzielinie z pochwy i prostaty.
Feromony damskie i męskie – co to?
Ze względu na płeć istnieje również podział feromonów na damskie i męskie. Do damskich zalicza się estratetraenol, czy kopulinę. Są one najbardziej popularne, ponieważ mają bezpośredni wpływ na życie seksualne i związane są z żeńskimi hormonami. W przypadku feromonów męskich to są to między innymi androstadienon oraz androstenol znajdujące się w ślinie lub pocie. Wpływają one na atrakcyjność mężczyzny i jego pozytywny odbiór przez płeć przeciwną.
Feromony – gdzie kupić?
Feromony w perfumach to najpopularniejsze rozwiązanie, które stosuje wiele kobiet oraz mężczyzn. Jest to szybki i skuteczny sposób na poprawę odbioru swojej osoby w środowisku. Drogeria erotyczna to doskonałe miejsce, gdzie zakupić można feromony w sprayu dodane do perfum lub w formie naturalnej i czystej, czyli bez żadnego zapachu. Jak mówi ekspert ze sklepu N69.pl: Feromony sztuczne są w pełni bezpieczne dla nas i w niewidoczny sposób wpływają na wzajemne relacje w społeczeństwie. Bez względu na to, czy wybierze się formę czystą, czy połączenie z perfumami, doskonale spełnią swoje zadanie.