Ekogroszek syberyjski

Polska jest niekwestionowanym liderem węglowym w Europie. Nad Wisłą wydobywane jest około 96% tego surowca w Unii. Rocznie pozyskuje się u nas około 54 mln ton węgla kamiennego, podczas gdy plasujący się na drugim miejscu Czesi – wydobywają zaledwie 2,2 mln ton tego paliwa. Mimo, że jesteśmy węglową potęgą, polski rynek zalewa czarne złoto z importu. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza ekogroszek syberyjski, który jest wybierany częściej niż ten pochodzący z polskich kopalń. Sprawdźmy dlaczego tak jest i czy rzeczywiście importowany z Rosji węgiel to najlepszy wybór.

Syberia węglem stoi

Rosja zajmuje drugie, po Stanach Zjednoczonych, miejsce pod względem udokumentowanych zasobów węgla. Największe złoża zlokalizowane są w, kojarzonej z mrozem i śniegiem, zachodniej Syberii. W zlokalizowanym tu zagłębiu Kuźnieckim, wydobywa się ponad połowę rosyjskiego węgla, z którego spora część trafia na eksport. Jest To węgiel energetyczny, o bardzo dobrej jakości, co czyni go atrakcyjnym w eksporcie na rynki azjatyckie oraz europejskie, w tym polski. Dlaczego posiadacze pieców na ekogroszek wolą wybierać importowany z Rosji węgiel zamiast korzystać z tego wydobywanego w polskich kopalniach?

Dlaczego ekogroszek syberyjski ma przewagę nad polskim

Każdy kto choć trochę zna się na ekogroszku wie, że jednym z jego kluczowych parametrów jest kaloryczność, zwana również wartość opałową. Jest o tyle istotna, że określa ile energii wygeneruje określona ilość paliwa. Im bardziej kaloryczny węgiel, tym więcej ciepła w domu. Przy wyższej kaloryczności opał wolniej się zużywa i starcza na dłużej, dzięki czemu nie trzeba tak często uzupełniać podajnika. To jeden z powodów, dla którego właściciele pieców wybierają ekogroszek syberyjski. 

Kolejnym jest jego czystość. Ekogroszek importowany z Rosji ma znacznie niższą zawartość siarki i popiołu. Te dwa parametry mają kluczowe znaczenie dla wydajności i czystości procesu spalania. Im mniej siarki tym mniej szkodliwego dwutlenku wydostaje się do atmosfery. Siarka, która łączy się z zawartą w ekogroszku wodą, może być też niebezpieczna dla kotła, powodując rdzewienie niektórych jego elementów. To może prowadzić do poważnych usterek, a także zepsucia pieca. Z kolei zbyt wysoka zawartość popiołu pozostawi dużą ilość odpadu, który trzeba regularnie usuwać, a następnie zutylizować. Ekogroszek syberyjski, o niskiej zawartości siarki i popiołu, jest nie tylko bezpieczniejszy dla środowiska, ale i łatwiejszy w użytkowaniu. 

Kolejną przewagą węgla syberyjskiego jest jego niska spiekalność. Jest to parametr określający skłonność węgla do tworzenia się spieków. Palą się one wolniej, dając mniej ciepła i powodując straty energii. Dodatkowo spieki są uciążliwe i mogą prowadzić do uszkodzenia kotła. Przy wyższej spiekalności pojawia się też więcej popiołu, który jak wiemy, trzeba regularnie usuwać. Wegiel polski, o podobnej kaloryczności, ma znacznie wyższą spiekalność niż węgiel syberyjski. Ekogroszek o zerowej spiekalności znajdziesz na stronie https://grzejemnieto.pl/

Dostępność ekogroszku

W Rosji, inaczej niż w Polsce, gospodarka nie opiera się wyłącznie na węglu. Rosja ma także inne zasoby jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Węgiel syberyjski jest dostępny przez cały czas, bez względu na porę roku czy uwarunkowania polityczno-gospodarcze. W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z niewydolnością kopalń, przy jednoczesnym wysokim zapotrzebowaniu na to paliwo. Do tego brak innowacyjnych inwestycji wydobywczych wpływa na wysokie ceny węgla w Polsce.

Ekogroszek syberyjski jest tańszy

Cena jest jednym z istotniejszych parametrów branych pod uwagę przy zakupie opału. W końcu zakup kilku ton ekogroszku to spore obciążenie dla domowych finansów. Dlatego kupując opał zwracamy również uwagę na cenę. Okazuje się, że także pod tym względem ekogroszek rosyjski ma przewagę. Jego niższa cena wynika z kilku kwestii. 

Ekogroszek syberyjski wydobywany jest metodą odkrywkową (nie głębinową), która jest tańsza i skupia się na wydobyciu złóż, znajdujących się płytko pod powierzchnią ziemi. Polskie złoża węglowe zlokalizowane są na większej głębokości, co wymusza zastosowanie metody głębinowej, która jest droższa, co oczywiście przekłada się na cenę surowca. 

Mimo, że wydobyty w Rosji węgiel trzeba przetransportować do Polski, jest to i tak bardziej opłacalne niż kupno ekogroszku na miejscu. Rosyjska kolej korzysta z preferencyjnych cen prądu i stawek za korzystanie z torów. Dzięki temu Rosyjski ekogroszek kosztuje nawet 30% mniej od tego pochodzącego z polskich kopalń. 

Większa różnorodność węgla importowanego 

W Polsce mamy głównie ekogroszek wysokokaloryczny. Jest on idealny na duże mrozy, ale przy lżejszej zimie się nie sprawdzi. Za mocny ekogroszek to niepotrzebny wydatek, bo część energii nie zostanie wykorzystana. Przy wyższej temperaturze lepiej sprawdzi się ekogroszek o nieco niższej kaloryczności, który zapewni optymalną ilość ciepła, a przy tym jest tańszy. Warto też wiedzieć, że podlega on takim samym normom jakościowym i spełnia wszelkie wymagania. 

Jeśli chcesz ogrzewać dom ekogroszkiem wydajnie i ekonomicznie, szukaj sprzedawców oferujących węgiel syberyjski. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here