Chroń zwierzę przed pasożytami

Każdy miłośnik zwierząt stara się swoim podopiecznym zapewnić jak najlepsze warunki życia, a także dbać o ich zdrowie. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób nie tylko dobiera odpowiednią karmę dla swojego zwierzaka, ale również chce zapewnić mu dostęp do zabawek, wygodnego legowiska czy też stymulujących rozrywek. Nie zdziwią również wizyty u weterynarza, by raz na jakiś czas sprawdzić parametry życiowe. Na co jeszcze muszą zwracać uwagę miłośnicy zwierząt?

Obroża na kleszcze

Nie jest tajemnicą, że zwierzęta wychodzące są dużo bardziej narażone na zarażenie się różnymi chorobami czy pasożytami niż te, które spędzają całe życie w domu.

Do najbardziej uciążliwych pasożytów zalicza się kleszcze, które występują nie tylko latem, ale również zimą, jesienią, czy wiosną. Są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi, gdyż przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Ponadto, gdy występuje ich duże nagromadzenie, mogą spowodować anemię u zwierzaka.

Dodatkowo przyniesione na futrze pasożyty, które jeszcze nie zdążyły się wbić w skórę zwierzęcia, mogą znaleźć się w mieszkaniu, a z niego przedostać się na domowników. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest założenie zwierzęciu obroży, która będzie chroniła je przed kleszczami, a przy okazji nie zaszkodzi mu. Jej skuteczność jest naprawdę duża, a dodatkowo można z niej korzystać przez wiele miesięcy.

Obroże na pchły

Równie niebezpiecznym i bardzo szkodliwym pasożytem jest pchła. Choć te zwierzęce nie przenoszą się na ludzi, to jednak stanowią bardzo poważny problem czworonożnych podopiecznych. Pasożyty te bardzo szybko się rozmnażają i mogą złożyć około dwóch tysięcy jaj w ciągu całego życia. Dzięki skocznym odnóżom w szybki i łatwy sposób przenoszą się na innych żywicieli, co oznacza, że mogą zarazić inne zwierzęta przebywające w domu.

Warto wspomnieć, że pchły mogą nie tylko przebywać na psie czy kocie, ale również skryć się w różnych zakamarkach mieszkania, dlatego lepiej jest zapobiec ich przebywaniu na zwierzęciu. W tym celu wystarczy kupić specjalną obrożę na pchły, albo udać się po profilaktyczne preparaty do weterynarza. Podobnie jak te na kleszcze, obroże na pchły są wygodne, nieszkodliwe dla zwierząt domowych i mogą być wykorzystywane przez długi czas.

Na koniec warto wspomnieć, że pchły mogą bardzo szybko spowodować anemię, która będzie zagrażała życiu zwierzęcia, ale również zarazić je poważnymi chorobami, takimi jak Bartolenoza, tasiemczyca czy alergiczne pchle zapalenie skóry. Dodatkowo, ugryzienia  pcheł są bardzo bolesne, więc zdecydowanie pogarszają one komfort życia zwierzęcia.

Nie masz pewności, czy twoje zwierzę ma pchły? Sprawdź charakterystyczne objawy

Jeśli do tej pory nie miałeś specjalnej obroży, pewnie zastanawiasz się, czy twój pupil może już mieć na sobie te pasożyty. Opowiemy krótko, jakich szczególnych cech szukać, by upewnić się, czy pojawiły się na jego ciele.

Dorosłe osobniki pcheł są bardzo łatwe do zauważenia. Inaczej jest w przypadku złożonych jaj. Do głównych objawów tego, że zwierzę posiada pchły, można zaliczyć silny świąd, który będzie objawiał się uporczywym drapaniem. Jeżeli nie uda się dostrzec w futrze i na skórze zwierzęcia pasożytów, to warto zobaczyć, czy znajdują się tam ich odchody, które wielkością i kształtem mogą przypominać ziarnka maku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here