Rynek pracy w Poznaniu

„Jak znaleźć dobrą pracę w Poznaniu?” – oto pytanie, które tak często pada z ust młodych ludzi i tli się w głowach tych samych, którzy lądują po studiach czy też bez studiów w realiach, w których ciężko o proste odpowiedzi na tak zadane pytanie. Kończąc szkołę, człowiek myśli, że świat stoi przed nim otworem i że jest w stanie osiągnąć wszystko, o czym tylko zamarzy, co wyniósł z domu lub ze szkoły od nadmiernie entuzjastycznych i optymistycznie nastawionych profesorów, ale coraz częściej taka młoda osoba spotyka się z rozczarowaniem, ponieważ nie posiada dobrego ukierunkowania a pytania, które zadaje, są zbyt otwarte, żeby można było na nie odpowiedzieć po prostu.

Praca w Poznaniu

Lepszymi pytaniami, które powinna sobie zadać każda osoba myśląca o podjęciu pracy, byłyby – „Jakich kompetencji szukają pracodawcy z Poznania?” oraz „Kogo szukają na rynku pracy w Poznaniu?”.

To są pytania o wiele łatwiejsze w odpowiedzi, gdyż internet cały czas nam mówi kogo lub o jakich kompetencjach ludzi brakuje na co dzień. Często też jesteśmy w stanie dostać się do informacji statystycznych, predykcji czy po prostu wypytać znajomych, ludzi z naszego środowiska, rodziców, rodziców znajomych itp. o kwestie pracy. Kogo brakuje? Jakich zawodów brakuje? Lub też jakich zawodów będzie brakowało?

Sprawdź też: http://www.tikal.pl/jakich-kompetencji-i-umiejetnosci-wymaga-rynek-pracy-w-poznaniu/

Jakiś czas temu mieliśmy wielki bum na wszystkie zawody związane z komputerami, aktualnie przeistoczyło się to w poszukiwania testerów, programistów, już nie tylko techników, którzy zdążyli się w dużej mierzę przebranżowić ze starej elektroniki na komputery lub też wykształcić. Manualne i automatyczne testowanie aplikacji, których przybywa w każdej sekundzie jest bardzo chodliwe, ale też powoli będzie mijało, ponieważ coraz więcej osób to potrafi, biorąc pod uwagę łatwość „wejścia” w taką karierę. Programowanie natomiast wciąż potrzebuje nowych pracowników tworzących i operujących w coraz to nowszych systemach.

Niekoniecznie zaskakująco, ale ze względu na tak ogromny bum technologiczny pojawiła się pewna pusta przestrzeń wymagająca wypełnienia w branżach prac fizycznych jak budowlanka, stolarstwo, hydraulika. Im więcej osób przenosiło się powoli w kierunku komputerów i internetu tym mniej było zainteresowanych pracą fizyczną i na odwrót – im więcej osób przejdzie na ten drugi wariant, tym więcej miejsc zwolni się w pierwszym. W pewnym momencie zachowa się balans, nie mniej wciąż można się tu odnaleźć. Kiedyś był wielki popyt na kierowców taksówek, aktualnie kierowcy taksówek przeszli na przewozy osobowe uberem, freenow, dostawy jedzenia, zakupy dla osób trzecich. W niedalekiej przyszłości, czyli ok. 5-10 lat spodziewana jest większościowa automatyzacja przewozów co sprawi, że kierowcy nie będą mieli za bardzo, po co startować w takiej karierze. Dlatego właśnie ważne są te dwa pytania oraz odpowiednie zbadanie rynku i potencjalnego rozwoju świata.

Jeżeli nie zastanowimy się dokładnie kogo i o jakich kompetencjach pracodawcy z Poznania szukają lub będą szukać – to nie odnajdziemy odpowiedzi na pierwsze pytanie zadane w tym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here