Styl wabi-sabi w nowoczesnym wnętrzu

Styl wabi-sabi pochodzi ze wschodu i opiera się na zasadach ergonomii i przyjazności dla środowiska. To wyrafinowane połączenie niedoskonałości i perfekcji, dostrzeganie piękna w codzienności, a wszystko to w urokliwej orientalnej atmosferze. Jak odtworzyć ten styl we własnym wnętrzu? Mamy kilka prostych wskazówek!

Japończycy nazywają ten styl kontemplacją prawdziwego piękna. Proste rzeczy są przesiąknięte pięknem, każda z nich ma swoją historię. Wabi sabi zezwala na wszystkie drogie sercu dodatki: przywiezione z podróży upominki, ulubiony, mimo że lekko pęknięty, kubek, stare (bądź postarzane) meble.

Fototapeta z orientalnym motywem

Fototapeta z orientalnym motywem wygląda urokliwie w towarzystwie postarzanych mebli.

Źródło: Uwalls.pl

We wnętrzu możemy zobaczyć proste, prawie klasztorne wykończenie z chropowatego tynku. Paleta kolorów wabi sabi oparta jest na odcieniach beżu, szarości, brązu, a także barwach kawowych, mlecznych, kremowych. Na ścianach różne faktury betonu, naturalnego kamienia, wzór ociekającego tynku. Aby zwiększyć komfort, we współczesnych mieszkaniach sprawdzi się fototapeta z imitacją ceglanej ściany. Dzięki takiej tapecie zachowamy przyjemną atmosferę i ciepło.  

Tekstylia we wnętrzu dążą do ascetycznej prostoty: wybierane są szorstkie, naturalne tkaniny (len, bawełna) o prostych, przyjemnych kolorach.

Niemal obowiązkową cechą stylu jest wyeksponowanie niedoskonałości, która staje się niezwykłym elementem kompozycji. Na przykład meble mogą posiadać duże teksturowane pęknięcie. Metalowe przedmioty we wnętrzu wyglądają na wiekowe, noszą na sobie ślady utleniania i nawet rdzy. Powierzchnie drewniane mogą być przypalone, nierównomiernie pomalowane.

Powierzchnia winylowej tapety

Powierzchnia winylowej tapety może przypominać tynk na starej ścianie, będąc jednocześnie bardzo przyjemną w dotyku.

Źródło: Uwalls.pl

Zasady stylu tkwią w świadomie skromnym życiu – artystycznym minimalizmie estetycznym z naturalnymi motywami. Dlatego styl opiera się na braku zbędnych elementów dekoracyjnych. Obrazy w takim wnętrzu, jeżeli już są, najczęściej wyrażają ekspresyjną abstrakcję i nie odznaczają się bogactwem kolorów. Dobrym rozwiązaniem może być obraz z tradycyjnym japońskim motywem.

Tradycyjny motyw kolorowych rybek

Tradycyjny motyw kolorowych rybek – to piękny i egzotyczny pomysł na dekorację.

Źródło: Uwalls.pl

Jeśli chcemy dodać jakiś kolorowy akcent, niech będzie to jedyny akcent we wnętrzu, a wybrana kolorystyka – tradycyjnie japońska. W roli takiego akcentu sprawdzi się fototapeta z kwiatową mapą, nawiązująca do współczesności, a jednak zachowująca prostotę i urok minimalizmu.

Współczesna aranżacja w stylu wabi sabi pozwala na nieco większą swobodę i delikatne nawiązanie do japońskich tradycji. Wyraża się to również w dekoracjach. Minimalistyczny, z nutą orientu obraz “delikatne piwonie doda delikatności i zrównoważy poniekąd surowy wygląd wnętrza.

Różowe piwonie na płótnie

Różowe piwonie na płótnie – to orzeźwiająca nutka orientu we współczesnym minimalistycznym wnętrzu.

Źródło: Uwalls.pl

Kiedyś wierzono, że japońskie domy oświetlane są nie promieniami słonecznymi,lecz światłem księżyca w pełni. Dlatego w filozofii oświetlenia obowiązują zasady spokoju – światło jest miękkie, przyciemnione, rozproszone. Warto wybrać proste lampy o nieskomplikowanych kształtach. 

Kolejną ważną cechą jest otwartość i pełnia przestrzeni. Ponieważ azjatyckie wnętrza skłaniają się ku minimalizmowi, we wnętrzach wabi-sabi nie powstaje bałagan. Jednak w naszych europejskich mieszkaniach ciężko zrezygnować z wielu rzeczy. Należy sięgnąć po ergonomiczną organizację ukrytych schowków: wbudowane szafy z przesuwanymi drzwiami, wbudowane schowki w meblach. Sprzęt AGD w kuchni, telewizor, komputer – wszystko można ukryć w specjalnych wnękach lub schowkach, aby nie zakłócać codziennego spokoju przestrzeni życiowej. 

Tapeta w orientalnym stylu

Tapeta w orientalnym stylu pomaga stworzyć spokojną przestrzeń do życia i odpoczynku.

Źródło: Uwalls.pl

Wnętrze w stylu wabi sabi przypadnie do gustu tym, którzy są zmęczeni stresującą codziennością i marzą o cichej bezpiecznej przestrzeni. To miejsce na detoks informacyjny, praktykowanie uważności i po prostu życie. Kto wie, być może właśnie tego potrzebujesz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here