Wynagrodzenia absolwentów MBA w 2021 r.

Wiele osób zastanawia się, czy zarobki absolwentów MBA odbiegają od przeciętnej średniej – a jeśli tak, to jak mocno. Najlepiej ilustrują to wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2021 r. Mediana płac osób z dyplomem MBA robi wrażenie, zwłaszcza w zestawieniu z wynagrodzeniami osób, które nie mają tytułu Master of Business Administration.

Ponad 13 tys. zł – tyle wynosi mediana zarobków osób po studiach MBA

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak w 2021 r. jasno potwierdza, że większość osób z dyplomem MBA może pochwalić się znakomitymi zarobkami. Mediana płac wyniosła 13 200 zł brutto; 25 proc. badanych zarabiało nie więcej niż 8 503 zł brutto, 25 proc. – nie mniej niż 20 000 zł brutto.

Co ciekawe, wyniki badania wskazują też jasno, że absolwenci MBA pracujący w firmach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiają średnio znacznie więcej niż osoby z dyplomem MBA zatrudnione w polskich firmach. Różnica jest spora, ponieważ mediana zarobków absolwentów MBA w przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym wynosi 16 069 zł brutto, podczas gdy w polskich – 10 936 zł brutto (czyli aż o 47 proc. mniej).

Absolwenci MBA deklasują osoby z innymi tytułami

To, co może szczególnie interesować osoby rozważające studia MBA, to różnica w zarobkach między absolwentami programów Master of Business Administration a osobami, które nie ukończyły studiów MBA. Mediana wynagrodzeń osób z wykształceniem wyższym magisterskim to 6200 zł brutto; z wyższym magisterskim inżynierskim – 7200 zł. Z kolei mediana pensji osób z tytułem doktora wynosi 8000 zł brutto. Tymczasem już w przypadku osób z wykształceniem wyższym magisterskim i dyplomem MBA mediana wynagrodzeń wynosi aż 12 100 zł brutto, a z wyższym magisterskim inżynierskim i dyplomem MBA – 14 600 zł brutto. Niewiele niższa jest mediana zarobków doktorów z dyplomem MBA (14 500 zł brutto). Tym samym z badania jasno wynika, że absolwenci MBA zarabiają średnio znacznie więcej niż osoby, które nie mają tytułu Master of Business Administration.

Różnice widać nawet na najwyższych stanowiskach

Mogłoby się wydawać, że różnice w średnich zarobkach zacierają się na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych. Tymczasem okazuje się, że np. mediana wynagrodzeń dyrektorów z dyplomem MBA wynosi 20 000 zł brutto miesięcznie, podczas gdy dyrektorów, którzy nie posiadają takiego dyplomu – „jedynie” 14 053 zł. Podobną różnicę można zaobserwować na stanowiskach kierowniczych. Mediana zarobków kierownika z dyplomem MBA wynosi 13 000 zł, podczas gdy bez dyplomu – 8 383 zł. Ze szczegółowymi wynikami badania można zapoznać się na stronie https://studiamba.merito.pl/baza-wiedzy/wynagrodzenia-absolwentow-mba-w-2021-roku.

Oczywiście należy mieć świadomość, że wyższe zarobki absolwentów MBA nie wynikają wyłącznie z faktu posiadania dyplomu – studia umożliwiają zdobycie kompetencji i know-how, które mają zasadniczy wpływ na dalszy przebieg kariery zawodowej. Istotne jest również budowanie własnej sieci kontaktów biznesowych. Nie zmienia to jednak faktu, że ukończenie studiów MBA wpływa na znaczącą podwyżkę wynagrodzenia.

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here