Styl industrialny

W budownictwie mieszkaniowym popularny jest styl industrialny. Zastanawiasz się nad stworzeniem właśnie takiej aranżacji w swoim mieszkaniu? Jeśli tak, to lektura tego artykułu może ci się bardzo przydać.

Obecnie na wielu internetowych portalach wnętrzarskich można zauważyć jak modne stały się industrialne aranżacje wnętrz. Oczywiście czym innymi jest stworzenie projektu wnętrza, który będzie lekko nawiązywał do stylu loftowego, a czymś zgoła innym opracowanie aranżacji industrialnej – w pełni odpowiadającej założeniom tego nurtu. Tak czy owak, zanim przystąpisz do opracowywania industrialnej aranżacji swojego mieszkania warto poczytać co nieco na temat historii tego trendu.

Spis Treści

Styl industrialny oraz loftowy – skąd się wzięły?

Industrialny – znaczy dosłownie przemysłowy. Ale industrialne budownictwo mieszkaniowe to całkowicie coś innego niż przemysłowe budownictwo mieszkaniowe. Być może powyższe stwierdzenie brzmi nieco dziwnie, ale faktycznie tak jest. Właśnie dlatego używa się zamerykanizowanego sformułowania ‘industrialny’. Przemysłowe budownictwo mieszkaniowe jest związane ze zjawiskiem jakie powstaje, gdy w jakiejś lokalizacji budowane są duże przemysłowe inwestycje. Zazwyczaj wokół dużych obiektów przemysłowych takich jak kopalnie, fabryki czy centra logistyczne powstają osiedla mieszkaniowe, w których mogą mieszkać pracownicy pobliskich zakładów. Natomiast styl industrialny, którego dotyczy ten artykuł oznacza styl, w jakim wykonany jest budynek mieszkalny oraz jego wnętrze. Styl industrialny nawiązuje do klimatu jaki panuje w zabytkowych obiektach infrastruktury przemysłowej. W pierwszej połowie ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych oraz Europie zauważyć można było wiele tego typu budynków. Stanowiły one pozostałość po efektach światowej recesji, na skutek której zbankrutowało wiele firmy produkcyjnych oraz handlowych. Na przestrzeni XVIII i XIX budownictwo przemysłowe przeżywało prawdziwy rozkwit. W miarę dostępności coraz to nowych technologii oraz materiałów budowlanych projekty budynków industrialnych ulegało rozwojowi, niestety jednak początek dwudziestego wieku przyniósł ogromny kryzys, który spowodował, że wiele z tych naprawdę pięknych budynków zostało opuszczonych. Z czasem obiekty te zaczęto wykorzystywać jako awangardowe przestrzenie mieszkalne. Dawniej mieszkania zlokalizowane w takich budynkach raczej służyły do wynajmu lub ewentualnego pomieszkiwania w nich od czasu do czasu. Jednak na przestrzeni lat styl ten przyjął się w branży wnętrzarskiej na tyle, że stał się wręcz synonimem nowoczesności i bycia cool. Co ciekawe obecnie mieszkania loftowe stworzone w zabytkowych ładnych obiektach dawniej przemysłowych bywają bardzo kosztowne.

Styl industrialny charakteryzują zatem wszystkie te cechy, które zauważymy w tych dawnych zabytkowych budynkach. Mieszkania w stylu industrialnym są przestronne, wysokie oraz dobrze doświetlone światłem dziennym poprzez duże okna. Wystrój wnętrza jest raczej prosty – dotyczy to zarówno ilości stosowanych elementów wyposażenia jak i samej ich formy. To właśnie dlatego meble loftowe są tak charakterystyczne. Aby stworzyć loftowy klimat wnętrza należy możliwie najczęściej wykorzystywać takie materiały jak cegła, beton, stal, drewno oraz szkło.

Meble loftowe

Tworząc wnętrze loftowe wcześniej czy później dochodzimy do momentu, w którym stoimy przed dylematem wyboru mebli. Jak ktoś kiedyś powiedział ‘meble są duszą mieszkania’. I faktycznie praktyka pokazuje, że w wielu mieszkaniach, to właśnie głównie meble odpowiedzialne są za tworzony klimat. Jeśli zatem mamy zamiar wybrać, np. stół do jadalni, oczywiście najlepiej postawić na typowy stół loftowy. Gruby masywny blat z ciepłym drewnianym dekorem wraz z solidnymi czarnymi metalowymi nogami znakomicie wpisze się w industrialną aranżację wnętrza. W wielu pomieszczeniach stół stanowi nawet zasadniczy element całego wystroju. Trudno również wyobrazić sobie strefę wypoczynkową, w której nie postawiony by został stolik kawowy industrialny. W sklepach internetowych specjalizujących się w dystrybucji tego typu mebli z powodzeniem znajdziemy produkty do każdego typu wnętrz, zarówno klasyczne meble do salonu, jadalni, sypialni czy pokoju dziennego jak i do kuchni lub łazienki. Oczywiście urządzając mieszkanie w stylu loftowym warto również pamiętać o odpowiednio dopasowanych gustownych dodatkach. Duży wpływ na odbiór całej aranżacji ma również zastosowane oświetlenie.

Typowe dla industrialu przeszklenia

W zabytkowych XVIII oraz XIX wiecznych budynkach przemysłowych stosowano bardzo duże przeszklenia, które zapewniały duży dopływ naturalnego oświetlenia (w osiemnastym wieku nie były jeszcze dostępne elektryczne instalacje oświetleniowe). Obecnie we wnętrzach loftowych z powodzeniem wykorzystuje się szklane ścianki takie jak można zobaczyć w ofercie firmy ścianki szklane Wrocław. Wewnętrzne ścianki działowe szklane w stylu loft charakteryzują się wydatnymi metalowymi obramowaniami w kolorze czarnym. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są również szklane ścianki przesuwne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here