Leczenie atopowego zapalenia skóry

Przewlekła choroba zapalna jaką jest atopowe zapalenie skóry, ma swoje źródło w genetyce człowieka. Niektóre z badań wskazują na związek tej nawrotowej choroby z mikrobiotą jelit człowieka. Wiele osób kojarzy AZS wyłącznie z wiekiem dziecięcym co nie jest prawdą. Dorośli też chorują, jednak przebieg i charakter zmian atopowych jest inny niż u dzieci.

Przebieg tego schorzenia ma charakter nawrotowy czyli występują okresy remisji i zaostrzeń. Niestety nieleczone, może prowadzić do pojawienia się tak zwanego marszu alergicznego, który z kolei powoduje inne objawy takie jak alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie zatok. Przy AZS, naruszona zostaje naturalna bariera ochronna skóry. Traci ona zdolność do zapobiegania wnikania wirusów i bakterii drogą skórną. Bardzo często objawy, które daje atopowe zapalenie skóry AZS u dzieci do 12 roku życia, obejmują suchość i świąd skóry oraz zmiany powodowane drapaniem i pocieraniem. Często nasilenie alergiczne pojawia się w nocy uniemożliwiając spokojny sen. U pacjentów w okresie dojrzewania oraz u dorosłych, atopowe zapalenie skóry może zająć niemal całe ciało. Zmiany chorobowe obejmują: fałdy zgięciowe (głównie łokciowe i podkolanowe), okolice twarzy, ust, czoło, szyję oraz powierzchnie tułowia, dłoni i stóp.

Jak wyleczyć atopowe zapalenie skóry?

Leczenie atopowego zapalenia skóry, dzieli się na zachowawcze i objawowe. Leczenie zachowawcze polega na próbie wyeliminowania przyczyn nieprawidłowych przyczyn reakcji skóry na czynniki alergiczne. Stosuje się w tym okresie leki przeciwuczuleniowe i immunosupresyjne. Leczenie objawowe z kolei, polega na łagodzeniu stanów zapalnych, skutecznym leczeniu zakażonych miejsc oraz odbudowywaniu obszarów uszkodzeń na skórze. Osoby ciepiące na AZS, powinny bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad pielęgnacji skóry i stosować preparaty pomagające odtworzyć naturalną barierę ochronną skóry. Są to emolienty i preparaty natłuszczające oraz nawilżające. Leczenie atopowego zapalenia skóry obejmuje także odpowiednią dietę. Zaobserwowano związek między spożyciem niektórych produktów a nasileniem objawów i zmian jakie powoduje AZS. Okazuje się, że wprowadzenie diety eliminacyjnej, stosowanej czasowo przez okres od 6 do 12 miesięcy, skutecznie zmniejsza i wycisza reakcje alergiczno immunologiczną oraz łagodzi zmiany skórne. Poprawia trawienie, wchłanianie składników odżywczych oraz powoduje częściowy lub całkowity powrót do tolerancji organizmu na pokarm będący źródłem alergii.

Egzema, jaką jest AZS, stanowi duże i uciążliwe utrudnienie w rozwoju i normalnym funkcjonowaniu człowieka. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia skórnych dolegliwości przy tym schorzeniu jest także promieniowanie laserowe UVB, które generuje laser ekscymerowy. Umożliwia on wybiórcze naświetlanie obszarów chorobowych skóry z pominięciem obszarów zdrowych.

Leczenie AZS, znajduje się w ofercie gabinetu medycyny estetycznej z Poznania. Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem wrosinski.pl. Temat atopowego zapalenia skóry, został dokładnie opisany na wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here