Kolejki elektryczne

Niemal każdy z nas w dzieciństwie marzył o rozbudowanym zestawie torów z kolejką elektryczną, wagonami, zwrotnicami i inną infrastrukturą. Dziecięce marzenia można realizować także w dorosłym życiu, podchodząc do tej pasji nieco bardziej profesjonalnie. Coraz większą popularnością cieszą się miniatury torów i kolejek, odwzorowujące faktyczne lokalizacje oraz pojazdy w odpowiedniej skali.

Kupujemy kolejkę elektryczną – od czego zacząć?

W przypadku profesjonalnych zestawów kolekcjonerskich kolejek elektrycznych nie mamy zwykle do czynienia z gotowymi zestawami, zawierającymi od A do Z wszystkie elementy, tak jak ma to miejsce w przypadku dziecięcych zabawek. W tym przypadku zwykle kupujemy akcesoria i pojazdy, tworząc własną, unikalną kolekcję. Choć początkujących hobbystów kuszą piękne modele lokomotyw czy wagonów, zakupy warto zacząć od elementów infrastruktury – torów, po których będą poruszać się pojazdy i urządzeń zasilających. Warto pamiętać, że nawet najwyższej klasy kolejka elektryczna nie pojedzie bez odpowiednich torów.

Kupując elementy zestawu kolejkowego warto od razu zwrócić uwagę na kwestię kompatybilności elementów. Wybierając na początek niewielki odcinek torów, weźmy pod uwagę możliwość ich rozbudowy w przyszłości, a więc elementów, które można do nich dokupić. Najlepiej w tym celu sprawdzić ofertę profesjonalnego sklepu modelarskiego, takiego jak https://www.drim.pl/produkty/kolejki,2,17185. Kiedy mamy już niezbędne elementy infrastruktury możemy przejść do wyboru kolejek.

Wybór kolejki elektrycznej – jak dopasować skalę?

W modelarstwie kolejowym spotyka się elementy w wielu różnych skalach, które mają swoje uwarunkowania historyczne i praktyczne. Największe z popularnych modeli reprezentują tzw. skalę G (1:22,5). Natomiast skala 0 (zero), czyli 1:45, jest historycznie najstarszą skalą, wprowadzoną na początku XX w. Duże modele wyglądają efektownie, jednak zarówno skala G, jak i skala Zero, nie są to skale najbardziej pożądane we współczesnym modelarstwie.

Najpopularniejsza jest obecnie skala H0, czyli 1:87. Modele w niej wykonane są o połowę mniejsze niż w skali 0. Wybierając właśnie tę skalę, ułatwimy sobie przyszłą rozbudowę kolejki, ze względu na bardzo szeroką dostępność rynkową torów, pociągów, wagonów i elementów architektury wykonywanych w tej skali. Popularna w Polsce jest także tzw. skala TT, czyli 1:120. Ze względu na małe wymiary wykonanych w niej elementów, kolejka nie zajmuje zbyt dużo miejsca, co jest atutem dla kolekcjonerów, dysponujących ograniczoną przestrzenią. W sklepach modelarskich można znaleźć także kolejki wykonane w jeszcze większych skalach – 1:160 czy 1:220.

Jeżeli wybieramy kolejkę dla siebie, warto obejrzeć modele na żywo lub w Internecie i samemu podjąć decyzję, rozważając własne upodobania i plany względem przyszłej kolekcji. Kupując zestawy kolejkowe na prezent, najlepiej wybrać jedną z najpopularniejszych skali – H0 lub TT, aby umożliwić przyszłemu kolekcjonerowi bezproblemową rozbudowę swojego zbioru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here