Jak zabezpieczyć dane osobowe w sieci firmowej

Nie bez powodu mówi się, że dane osobowe, a także wszelkie informacje na temat poszczególnych osób – są walutą XXI w. Dane osobowe mają dzisiaj ogromną wartość, dlatego często są wykradane i wykorzystywane przez niepowołane osoby. Wyciek danych z firmy może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi, lecz także karnymi i wizerunkowymi. Jak zabezpieczyć dane osobowe w sieci firmowej?

Jak chronić dane osobowe przed wykradnięciem lub utratą?

Najprostszym sposobem zabezpieczenia poufnych danych jest nadawanie haseł dostępu w urządzeniach firmowych. Każdy sprzęt, który ma dostęp do takich danych, powinien zostać opatrzony hasłem. Dzięki temu wyłącznie upoważnieni pracownicy będą mieli wgląd w ważne dokumenty i dane osobowe.

Oprogramowanie antywirusowe

Kolejnym ważnym zabezpieczeniem jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego. Dzięki niemu dane będą chronione przed atakami hakerskimi. Należy jednak pamiętać o tym, aby decydować się na profesjonalne programy, które przeprowadzają bardzo dokładne skanowanie urządzeń w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Warto zainwestować w taki program, który zapewnia ochronę również w przypadku kradzieży sprzętu – umożliwia jego namierzenie i usunięcie ważnych danych zdalnie.

Regularna aktualizacja oprogramowania

Jeśli w firmie od dawna nie zostało przeprowadzone aktualizowanie oprogramowania, jest to duży błąd. Starsze wersje systemów operacyjnych i programów mają wiele luk w zabezpieczeniach. To prawdziwa gratka dla cyberprzestępców, którzy czyhają właśnie na takie sytuacje.

Bezpieczna sieć internetowa

Warto również zdecydować się na VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Dzięki niej można ukryć adres IP, a także zaszyfrować wysyłane i odbierane dane. Jeśli dojdzie do ich przechwycenia, haker nie będzie w stanie ich odczytać.

Backup danych dla firm – gwarancja bezpieczeństwa danych

Backup danych dla firm to rozwiązanie, które pomaga zabezpieczyć dane firmy na wypadek ich utraty, uszkodzenia, cyberataku czy kradzieży sprzętu, na którym są zapisane. Kopia zapasowa powinna być tworzona zgodnie z zasadą 3-2-1, która zakłada stworzenie trzech kopii zapasowych na dwóch innych nośnikach, z czego jeden z nich powinien znaleźć się poza firmą.

Kopię zapasową można wykonywać samodzielnie, tworząc odpowiednią infrastrukturę w firmie, bądź skorzystać z outsourcingu IT. Profesjonalny backup danych dla firm oferuje m.in. INEA. Decydując się na ofertę tej firmy, można liczyć na bezpieczne przechowywanie danych w nowoczesnym Data Center.

Dane przesyłane do Data Center są szyfrowane za pomocą protokołu SSL, dzięki czemu można mieć pewność, że nie zostaną przechwycone. Co ważne, backup danych INEA tworzony jest zgodnie z przepisami RODO i GIODO. Dane są chronione przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy, a uprawnieni pracownicy mogą mieć do nich dostęp z każdego miejsca na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here