Inwestycja w energię odnawialną

Czy warto inwestować w energię odnawialną? Czy takie rozwiązania w perspektywie gospodarstwa domowego faktycznie są skuteczne? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Odnawialne źródła energii

O OZE, czyli odnawialnych źródłach energii, w ostatnich latach słyszy się coraz częściej, co raczej nikogo nie powinno dziwić. Stale kurczą się zasoby paliw kopalnych, a kiedyś przecież zostaną wyeksploatowane w pełni, z tego też powodu stale rosną ich ceny. Nie da się ukryć, że w bliższej lub dalszej przyszłości coraz więcej energii będziemy pobierać właśnie tą drogą. Jednocześnie coraz mniej energii będziemy pozyskiwać z węgla, który cechuje się coraz mniejszą efektywnością wykorzystania. Energia odnawialna to zresztą coś, co nie tylko nabiera coraz większego znaczenia w skali świata czy kraju, ale i w mikroskali. Coraz więcej osób przymierzających się do budowy domu rozważa uwzględnienie udziału energii odnawialnej w codziennym użytkowaniu budynku. Do najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej zalicza się energię słoneczną, geotermalną, energię wiatru, energię grawitacyjną wody oraz biopaliwa. Co ciekawe, ich wykorzystanie nie jest związane z trwałym deficytem, bowiem odnawiają się one w bardzo krótkim czasie.

Omawiając OZE, nie możemy zapominać o względach ekologicznych. Otóż korzystanie z OZE to redukcja emisji gazów cieplarnianych, ale też wiele innych korzyści dla środowiska naturalnego. W ten sposób eliminujemy wiele zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki czy tlenki azotu, a także może hamować lub spowalniać zmiany klimatu.

Czy odnawialne źródła energii się opłacają?

Odpowiedź na tak postawione pytanie warto rozpatrywać z kilku perspektyw, aby w ten sposób uzyskać pełniejszy obraz tego, co tak naprawdę zapewniają nam OZE. Otóż patrząc na problem globalnie, energia odnawialna jest niebywałą korzyścią, bardzo dobrze wpływa bowiem na środowisko naturalne. Oczywiście w tym ujęciu trzeba pamiętać, że na ten moment nie jest możliwe zaspokojenie potrzeb energetycznych na całym świecie, jednak w mikroskali nic nie stoi na przeszkodzie, aby iść właśnie w tym kierunku. No może tylko jeden element – pieniądze.

Czy to znaczy, że energia odnawialna jest nieopłacalna z punktu widzenia pojedynczego użytkownika lub pojedynczego gospodarstwa domowego? Wręcz przeciwnie, inwestycja ta jest znakomitym pomysłem i z pewnością się opłaci, czasem trzeba jednak na to trochę poczekać. Nie powinno się jednak rozpatrywać tego jako wadę – chociażby dlatego, że budując dom, raczej robi się to na dekady, a nie tylko na najbliższe miesiące. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że nie w każdym miejscu możesz korzystać z określonych źródeł energii odnawialnej. Biorąc pod uwagę dostępność OZE, nie dziwi fakt, że największą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne. Przy odpowiednio zaplanowanej instalacji może nawet dojść do sytuacji, że całkowicie uniezależnisz się od tradycyjnego dostawcy energii elektrycznej. Dość dodać, że obecnie już około miliona właścicieli domów korzysta z prywatnych elektrowni słonecznych, jak czasem nazywa się domowe instalacje fotowoltaiczne. Zatem podsumowując – energia odnawialna z pewnością opłaci się, choć czasem na faktyczny zwrot trzeba będzie poczekać, gdyż wysokiej jakości instalacje są po prostu bardzo kosztowne. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak skutecznie inwestować, odwiedź witrynę https://inwestuj-profesjonalnie.pl/.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://top-oze.pl/inwestycja-w-odnawialne-zrodla-energii-oze-czy-to-sie-oplaca/
  2. https://muratordom.pl/budowa/dom-energooszczedny/odnawialne-zrodla-energii-oze-tego-chca-polacy-skad-czerpac-darmowa-energie-aa-gEx8-FHyJ-UVei.html
  3. https://kotly.pl/oze-odnawialne-zrodla-energii-w-domach-jednorodzinnych/
  4. https://muratordom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne/ekologia-i-odnawialne-zrodla-energii-czyli-sposoby-na-ogrzewanie-domu-przyszlosci-aa-dVJv-rynk-WSpF.html
  5. https://ladnydom.pl/odnawialne-zrodla-energii-oze-w-domu-jednorodzinnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here