książki kryminalne

Książki kryminalne są coraz chętniej czytane nawet przez młode pokolenie. Szczególnie te, które są wydawane od współczesnych autorów.

Powieści czy książki kryminalne mają w sobie jedną charakterystyczną cechę – ich fabuła jest zawiązana wokół zbrodni oraz próby odkrycia, kto jej dokonał. Często mówi się o czterech pododmianach książek kryminalnych.

Pierwsza z nich to pododmiana detektywistyczna, bardzo często spotykana. Głównym bohaterem jest oczywiście detektyw, który próbuje rozwikłać zagadki, a jego głównym narzędziem pracy jest jego mózg. Potrafi wykorzystać logikę na wszystkie sposoby.

Kolejną pododmianą jest powieść sensacyjno-awanturnicze. W tej pododmianie książek kryminalnych jest oczywiście wątek przestępstwa, jednak również duży nacisk jest kładziony na przygody głównych bohaterów – na ich życia codzienne i miłosne. Często głównymi bohaterami są osoby, które stoją w konflikcie z prawem.

Trzecią pododmianą jest powieść milicyjna, która rozwijała się wyłącznie w krajach obozu socjalistycznego. Oczywiście są w niej elementy detektywistyczne, ale całość powieści jest osadzona w wyidealizowanej wizji socjalizmu.

Ostatnią pododmianą jest czarny kryminał amerykański, gdzie nie ma dobra i zła, a każdy jest winny choćby najmniejszej zbrodni. Występują w niej wątki sensacyjne.

Najpopularniejsi autorzy książek kryminalnych

W dzisiejszych czasach autorzy książek kryminalnych cieszą się niesłabnącą popularnością. Większość współczesnych autorów dodaje w swoich książkach coraz to nowsze osiągnięcia technologiczne, dzięki czemu bardziej zbliżają czytelnika do obecnych czasów oraz realiów.

Najchętniej czytaną polską autorką książek kryminalnych jest Katarzyna Bonda, która na swoim koncie ma już ogromną ilość napisanych powieści. Jednak autorem płci męskiej, którego książki bardzo szybko schodzą ze sklepowych półek jest Remigiusz Mróz. Jego seria książek kryminalnych o Joannie Chyłce doczekała się nawet serialu w telewizji. Jest to seria o prawniczce, która jest doskonała, jeśli chodzi o wykonywany zawód, jednak zarówno w życiu jak i w pracy napotyka sporo przeszkód. Camilla Lackberg to również autorka powieści kryminalnych, które są chętnie czytane na całym świecie. Jednym z najbardziej popularnych tytułów jest Mentalista, którego Camilla napisała wraz z Henrikiem Fexeus’em.

Książki kryminalne sprawiają, że czytelnicy mogą przenieść się w całkowicie inny świat, mogą wczuć się w rolę detektywa i próbować rozwiązywać zagadki. Ten gatunek literacki świetnie nadaje się do rozwijania logicznego sposobu myślenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here