Borówka amerykańska – niezawodny element Twojej diety

0
386

Zawierają niewiele kalorii, a przy okazji są bardzo zdrowe – owoce borówki amerykańskiej są regularnie polecane przez dietetyków jako element zbilansowanej diety – dzięki nim nie tylko schudniesz, ale i przyswoisz cenne witaminy i mikroelementy.

Polski fenomen borówki

Borówka amerykańska, jak wskazuje jej nazwa, wywodzi się z Ameryki Północnej, gdzie wciąż można spotkać  ponad 20 gatunków jej dziko rosnących krzewów. W naszym kraju borówki nie wzrastają dziko, ale i tak jesteśmy największym producentem tych owoców w Europie. Umiarkowany klimat jest dla wielu gatunków borówek znośny, konieczne jest jednak zadbanie o odpowiednie warunki uprawy oraz silne i zdrowe sadzonki.

Producent borówki amerykańskiej, gospodarstwo rolno-szkółkarskie Jagódka (http://www.phu-jagodka.pl/ ) od lat zajmuje się uprawą borówek oraz hodowlą ich sadzonek. Pracownicy firmy są jednomyślni – aby pozyskać odpowiedniej jakości sadzonki, najlepiej stosować klasyczną metodę wegetatywną, polegającą na pobieraniu pędów od rośliny matecznej. To pracochłonny i długotrwały sposób uprawy, ale zarazem najbardziej wydajny. Takie sadzonki mają największą szansę na przetrwanie nawet w trudnych warunkach – warto jednak zaznaczyć, że hodowla borówki wymaga odpowiedniej gleby – próchnicznej, przepuszczalnej i kwaśnej o pH w granicach 3,5 – 4,5. Na początkowym etapie bardzo istotne jest jej podlewanie i w – w razie potrzeb – nawożenie. Borówka szybko podbiła serca nie tylko polskich sadowników, ale także konsumentów. Zapotrzebowanie na ten owoc rokrocznie wzrasta, a wielu ludzi nie wyobraża sobie jadłospisu bez tego owocu. Dlaczego?

Zdrowotne właściwości borówki

Po pierwsze – witaminy. Borówka jest bogata w korzystne dla zdrowia witaminy takie jak A, C, E, PP i witaminy z grupy B oraz składniki mineralne jak wapń, żelazo, cynk, magnez, potas, selen i miedź. Ze względu na obecność w składzie przeciwutleniaczy, antyoksydantów i antocyjanów dowiedziono pozytywny wpływ  borówki w profilaktyce antynowotworowej. Przyczynia się ona do dłuższego zachowania komórek ciała w dobrym stanie, spowalnia ich obumieranie za sprawą neutralizowania wolnych rodników.

Pozytywne działanie borówki powinni docenić także ci, którzy mają problemy z układem trawiennym. Potwierdzono ich korzystny wpływ na dysfunkcje żołądkowe (np. wrzody) i biegunkę. Wszystko za sprawą tzw. garbników roślinnych, czyli tanin odpowiedzialnych za cierpki, gorzkawy smak owoców. Owoce posiadają te substancje, aby zniechęcać zwierzęta do zjadania ich. Garbniki chronią jednak  także rośliny przed bakteriami i grzybami. W organizmie człowieka wykazują właściwości przeciwzapalne i tworzą ochronną powłokę.

Nie od dziś wiadomo, że witamina A działa wspomagająco na wzrok, poprawiając ukrwienie w tęczówce, chroniąc siatkówkę i przez to polepszając widzenie po zmroku. Borówka amerykańska jest jej bardzo bogatym źródłem. Oprócz tego posiada także wspomniane wyżej antocyjany, redukujące zmęczenie oczu. Lekarze polecają konsumpcję borówek osobom, których wzrok jest szczególnie eksploatowany – np. kierowcom czy osobom dużo czasu spędzającym przed komputerem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here