Biuro rachunkowe w obliczu zmian w Nowym Polskim Ładzie

2022 rok miał być przełomowym rokiem dla wszystkich obywateli polski. Zapewnienia korzyści, jakie zagwarantował rząd, nie wpasowały się jednak we wszystkie gusta. Ministerstwo Finansów wpadło więc na pomysł, aby wprowadzić w życie pewne zmiany. Zmiany te trafiły do konsultacji i zakończyły się w kwietniu – na obradach uzgodniono, że będą one obowiązywać już od lipca tego roku. Czego dotyczą te zmiany i kogo obowiązują? Jak w obliczu takich zmian może pomóc nam biuro rachunkowe?

Co nowego w Polskim Ładzie?

Dla przypomnienia „Nowy Polski Ład” to program, który miał na celu odbudować polską gospodarkę po pandemii spowodowanej koronawirusem. Rząd po wprowadzeniu najnowszych rozporządzeń chciał zmniejszyć wszelkie nierówności społeczne, a co za tym idzie, chciał stworzyć również lepsze warunki do życia wszystkim obywatelom. Niektóre zmiany, jakie wprowadził w życie, okazały się jednak dużym problemem, dlatego teraz słyszymy o najnowszych decyzjach w tej sprawie.

Od lipca możemy się spodziewać:

  • obniżki w stawkach PIT z 17 na 12 procent,
  • likwidacji ulgi dla klasy średniej,
  • innego sposobu na obliczanie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców,
  • brak możliwości zmiany formy rozliczania dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
  • powrót do wspólnego rozliczania rodzica z dzieckiem,
  • rekompensat dla samorządów, które mogłyby być stratne po obniżce stawki PIT.

Z Polskiego Ładu mieli skorzystać wszyscy – na początku roku okazało się jednak, że pomimo zapewnień rządu wielu pracowników otrzymało niższe wynagrodzenie. Właśnie z tego względu rząd zdecydował się na powyższe zmiany i komplikacje systemu podatkowego. Na nie w szczególności zwrócili uwagę eksperci od rozliczeń.

Czy wsparcie biura rachunkowego jest konieczne?

W obliczu tych wszystkich zmian, o których mogliśmy przeczytać nieco wyżej, pomoc dla każdego obywatela udzielają biura rachunkowe. Powiedzmy, że decydujemy się na biuro rachunkowe w takim mieście, jak Warszawa (stolica obfituje w tego typu usługi, dlatego z całą pewnością można tam znaleźć doświadczonych księgowych, którzy udzielą profesjonalnego wsparcia w sprawach związanych z Polskim Ładem, ale i nie tylko). Nasza sprawa jest niecierpiąca zwłoki, ponieważ zaprezentowane w „Nowym Nowym Polskim Ładzie” zmiany dotyczą naszej działalności.

U specjalisty od rachunkowości znajdziemy pomoc w zakresie prowadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów związanych z księgowością, czyli np. ksiąg rachunkowych, dokumentacji kadr i płac, deklaracji podatkowych, czy podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Niektóre biura rachunkowe w Warszawie (i nie tylko) prowadzą również doradztwo konsultingowe, w ramach którego kompleksowego wsparcia w zakresie finansów i biznesu. Na pomoc mogą liczyć podmioty gospodarcze oraz przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać niezbędne informacje na temat aktualnie obowiązujących spraw prawnych związanych z podatkami i rachunkami.

Zmiany w Polskim Ładzie również są na bieżąco monitorowane przez specjalistów od rachunkowości – dobry księgowy lub księgowa jest w stanie dopasować usługę do potrzeb klienta, dlatego warto korzystać z tego typu usług, szczególnie że nie jest jeszcze do końca pewne, jak przyjmą się nowe zmiany. Z czasem rząd może wpaść na kolejny pomysł, dlatego warto być na ten moment przygotowany, a kto lepiej przygotuje nas na tą ewentualność, jak nie księgowi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here