5 powodów, dla których warto wykorzystać olej i masło awokado w pielęgnacji skóry

0
75

Olej z awokado to jeden z chętniej wykorzystywanych składników w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry twarzy, ciała a także włosów. Bogactwo witamin, roślinnych kwasów tłuszczowych i składników odżywczych o potwierdzonym naukowo dobroczynnym działaniu na skórę spowodowała, że producenci dodają olej oraz masło awokado do swoich produktów. Jakie działanie wykazują? Jak wpływają na naszą skórę i dlaczego warto sięgać po kosmetyki z wysoką zawartością tego owocu? Sprawdź!

Smaczliwka wdzięczna, czyli mniej znana botaniczna nazwa awokado, to owoc bogaty w zdrowe tłuszcze, przeciwutleniacze, witaminy, w tym między innymi E, K i A oraz witaminy z grupy B, potas oraz magnez. Znany jest również ze swojego działania przeciwutleniającego i przeciwmiażdżycowego. Zdecydowanie warto wprowadzić go na stałe do swojej diety i czerpać z jego prozdrowotnych właściwości. To jednak nie wszystko. Olej i masło z awokado są uznawane za jeden z bardziej pożądanych składników kremów, balsamów, maseczek i innych kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy i ciała, a także odżywek, masek i innych produktów do włosów. Olej, jak i masło, warto stosować bezpośrednio na skórę lub wybierać gotowe kosmetyki z dużą zawartością dobrej jakości oleju tłoczonego na zimno. Dzięki temu zachowuje on swój naturalny kolor, zapach, a przede wszystkim maksimum cudownych właściwości.

  1. Olej z awokado skutecznie nawilża i odżywia skórę

Dobrze nawilżona i odżywiona skóra to podstawa, o której należy pamiętać w codziennej pielęgnacji. Przesuszona i odwodniona cera jest pozbawiona blasku, elastyczności, sprawia dyskomfort a także jest bardziej narażona na uszkodzenia, czynniki zewnętrzne i szybciej się starzeje. Olej z awokado nie tylko świetnie nawilża, odżywia i koi skórę, ale również chroni ją i wzmacnia. Mitem jest stwierdzenie, że olej i masło z awokado są komedogenne, czyli kolokwialnie mówiąc, zapychają pory i powodują powstawanie zaskórników i niedoskonałości. Nic bardziej mylnego. Co więcej, cenione są w produktach dla osób zmagających się z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry.

  1. Olej z awokado przyspiesza syntezę elastyny i kolagenu

Jak powszechnie wiadomo, kolagen i elastyna to substancje naturalnie występujące w skórze, których natężenie zmniejsza się wraz z wiekiem. Kolagen stanowi główny składnik tkanki łącznej skóry, odpowiada za jej sprężystość i wytrzymałość. Elastyna zaś nadaje sprężystość i pozwala jej powracać do pierwotnego kształtu po rozciągnięciu. Ich działanie polega głównie na utrzymaniu nawilżenia skóry, poprawie jej jędrności i elastyczności oraz zapobieganiu zmarszczkom. Olej awokado pozytywne wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu wspiera proces regeneracji i odnowy naskórka.

Wysoką zawartość zimnotłoczonego oleju z awokado znajdziesz na przykład w naturalnym, wegańskim kremie Wygładzająca kawa polskiej marki Résolu, który jest dostępny pod adresem https://myresolu.com/shop/wygladzajaca-kawa/

  1. Olej z awokado wygładza skórę i działa przeciwzmarszczkowo

Przeciwzmarszczkowe i ujędrniające właściwości oleju z awokado są bezpośrednio powiązane z pobudzaniem produkcji kolagenu i elastyny w ludzkiej skórze, a także zapewnieniem odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Awokado zawiera też składnik naturalnie występujący w skórze, którego zawartość również zmniejsza się wraz z wiekiem. Jest to kwas palmitooleinowy, będący ważnym składnikiem bariery lipidowej skóry, która chroni przed utratą wilgoci i zanieczyszczeniami z otoczenia. PAE działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację.

  1. Olej z awokado regeneruje i koi skórę.

Składnikiem tego owocu jest awokadyna, substancja o bardzo silnych właściwościach regeneracyjnych oraz przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać wolne rodniki i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Posiada on również skwalen, który ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Stosowany w kosmetykach może również poprawić penetrację innych składników aktywnych, umożliwiając im lepsze wchłanianie i skuteczniejsze działanie.

  1. Olej z awokado wykazuje dużą biozgodność ze skórą.

Oznacza to w praktyce, że ma on zdolność silnego nawilżania skóry i odżywiania naskórka. Dzieje się to poprzez ograniczenie TEWL, czyli poprzeznaskórkowej utraty wody. Składniki lipidowe w naturalny sposób „uszczelniają” warstwę rogową naskórka, dzięki czemu wilgoć pozostaje w niej na dłużej. Zdrowa, szczelna i silna bariera hydrolipidowa ta niezbędny warunek zachowania prawidłowego poziomu nawilżenia i odżywienia skóry. Dodatkowo jest ona mniej podatna na uszkodzenia, podrażnienia czy przesuszenie. Olej z awokado posiada również właściwości chroniące skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

W trosce o zdrową, odpowiednio nawilżoną i odżywioną skórę twarzy warto wybierać kosmetyki z dużą zawartością oleju lub masła z awokado. Ten owoc to prawdziwa skarbnica witamin, zdrowych tłuszczów i składników o dobroczynnym działaniu nie tylko na skórę, ale na cały organizm. Warto sięgnąć po awokado na co dzień, tak w formie dodatku do jadłospisu, jak i pod postacią sprawdzonych kosmetyków o potwierdzonym naukowo działaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here