Zdjęcia biznesowe
Zdjęcie: Pawel Tkaczyk, fotograf Krzysztof Zaleski

Zdjęcia biznesowe są obecnie bardzo popularne w wielu środowiskach. Na ich wykonanie decydują się między innymi przedsiębiorcy, czy twórcy, który prowadzą swoją działalność przez internet. Dzięki zamieszczeniu zdjęć na stronie internetowej naszej firmy nie tylko sprawiamy, że staje się ona bardziej atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim kreujemy swój wizerunek. Zdjęcia biznesowe pozwalają naszym odbiorcom dowiedzieć się jak wyglądamy, ocenić, czy jesteśmy wiarygodni. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zdjęcia biznesowe?

Na czym polega wyjątkowość zdjęć biznesowych?

Celem zdjęć biznesowych jest kreowanie naszego wizerunku. O ile zwykła fotografia ma przedstawić (najlepiej w jak najbardziej atrakcyjny sposób) naszą powierzchowność, o tyle zdjęcie biznesowe ma sprawić, że będziemy postrzegani jako eksperci w swojej branży. Nie trudno się domyśleć, że zrobienie profesjonalnego zdjęcia biznesowego jest znacznie trudniejsze.

Choć jest to brutalne – inni ludzie oceniają nas po wyglądzie. Dodatkowo oceniają nas bardzo szybko – zaledwie w ciągu kilkunastu – kilkudziesięciu sekund. My sami podświadomie także postępujemy w ten sposób. Zdolność do szybkiej oceny jest dla człowieka wartościowa, nie raz pozwalała naszym przodkom przetrwać. Warto zastanowić się, co byśmy zrobili, gdybyśmy musieli bardzo szybko podjąć decyzję, czy chcemy współpracować z człowiekiem, który wygląda na eksperta w swojej branży, czy z osobą, która sprawia wrażenie nie znającej się na niczym. 

Nie możemy sprawić, że ludzie będą starali się poznać nas bliżej zanim podejmą decyzję o współpracy z nami. Jedyne co możemy zrobić to wykreowanie takiego wizerunku, który będzie innych do nas zachęcał, a nie odstraszał. Zdjęcia biznesowe nam w tym pomogą.

Zainwestujmy w dobrego fotografa

Jeżeli zależy nam na zdjęciach biznesowych z prawdziwego zdarzenia (a zależy nam, gdyż tylko takie fotografie pozwolą nam stworzyć odpowiedni wizerunek), musimy poszukać profesjonalisty, który je dla nas wykona. Znalezienie fotografa, który ma w swojej ofercie zdjęcia biznesowe nie jest trudne. Duże zapotrzebowanie na tego typu fotografie sprawia, że wiele osób decyduje się je wykonywać. Niestety większość fotografów nie potrafi zrobić profesjonalnych zdjęć biznesowych. Wymagają one wiedzy i doświadczenia, a nie tylko zmysłu estetycznego. Nie każde zdjęcie przedstawiające człowieka w firmowym garniturze może być uważane za zdjęcie biznesowe. Pamiętajmy, że odbiorca będzie oceniał nie tylko nasz strój, ale także postawę, wyraz twarzy, fryzurę, drobne akcesoria, otoczenie i wiele innych łatwych do pominięcia szczegółów. 

Musimy zdawać sobie sprawę, że zdjęcie, na którym wszystkie elementy nie będą ze sobą współgrać nie wzbudzi zaufania odbiorcy. Przykładowo zdjęcie eleganckiego mężczyzny w kancelarii prawnej nie będzie udane, jeżeli wyraz jego twarzy będzie zdradzał niepewność, czy zakłopotanie. 

Dobry fotograf wie jakie cechy ma spełniać zdjęcie biznesowe dla klienta i konkretnej branży i wie jak je wykonać. Wybierając fotografa biznesowego nie należy kierować się ceną. Płacimy mu nie za ilość zdjęć, ale a efekt, który dzięki jego fotografiom możemy uzyskać.

Zdjęcia biznesowe – jak wyglądają przygotowania do sesji?

Fotograf, któremu zlecimy zdjęcia biznesowe, powinien poinformować nas w jaki sposób przygotować się do sesji fotograficznej. Przed sesją powinniśmy uzgodnić z nim gdzie będą odbywały się zdjęcia, ile osób będzie fotografowanych, w co się ubierzemy, czy skorzystamy u usług fryzjerów i wizażystów.

Od fotografa uzyskamy również wskazówki jak pozować, żeby dobrze wychodzić na zdjęciach.

Ze swojej strony musimy pamiętać, żeby przyjść na sesję wyspanym. Warto zjeść również lekkie śniadanie (powinno składać się z produktów lekkostrawnych). Jeżeli nosimy szkła kontaktowe, do sesji koniecznie je zdejmijmy (oczy są bardzo ważnym elementem zdjęcia biznesowego, a soczewki kontaktowe sprawiają, że na fotografii wyglądają one nienaturalnie).

Jeśli chodzi o strój – mamy dużą dowolność. Większość osób decyduje się pozować w eleganckim garniturze (część kobiet zakłada sukienki), jednak nie jest to regułą. Pamiętajmy jedynie, żeby unikać kolorów jaskrawych (stwarzają one problemy na etapie obróbki graficznej zdjęcia), ubrań prześwitujących (wyglądają nieprofesjonalnie), czy ubrań pogniecionych. Na sesję możemy zabrać kilka zestawów ubrań – dzięki temu zdjęcia będą bardziej różnorodne.

Zdjęcia biznesowe – w plenerze czy w biurze

Decydując się na sesję fotograficzną musimy podjąć decyzję gdzie ma się ona odbyć. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Część osób decyduje się na pozowanie do zdjęć biznesowych we własnym biurze. Warto zdawać sobie sprawę, że nie ma tu sztywnych reguł. Dodatkowo złamanie schematu może zadziałać na naszą korzyść.

Osoba pozująca na tle zielonych drzew, czy na ławce w parku może wydać się odbiorcom bardziej przystępna, wyluzowana. To jaki wybierzemy plener w dużej mierze zależy od branży, w której pracujemy i od efektu jaki zamierzamy uzyskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here