Zanieczyszczenie wody azotanami

Azotany to jony szkodliwe dla zdrowia człowieka. Zanieczyszczona nimi woda może powodować liczne choroby, związane z niedokrwistością, a nawet nowotwory. Gdzie może wystąpić tego typu skażenie oraz jak sobie z nim radzić? Pomocne okazują się filtry specjalistyczne.

Dlaczego dochodzi do zanieczyszczenia wody azotanami?

We współczesnych czasach, skażenie wody poprzez azotany to coraz częstsze zjawisko. Ma ono przede wszystkim związek z rozwojem rolnictwa, w którym licznie stosowane są nawozy. W niektórych krajach, na obszarach rolniczych problem jest na tyle ważny, że zwróciła nań uwagę nawet Komisja Europejska. Problem dotyczy jednak nie tylko terenów wiejskich. Rzadziej spotykanym, acz również możliwym źródłem azotanów, przenikających do wód gruntowych są nieszczelne systemy kanalizacyjne i szamba. Źródłem azotu w ściekach komunalnych jest mocznik, pochodzący z wchłanianego przez ludzi białka, przyswajanego z posiłkami.

Jak radzić sobie z zanieczyszczeniem wody azotanami?

Istnieją skuteczne sposoby usuwania azotanów z wody pitnej. W tym celu stosuje się filtry specjalistyczne: https://proekojp.pl/produkty/filtry-specjalistyczne-usuwanie-azotanow/. Azotany mogą zostać wychwycone przez selektywne żywice jonowymienne – tzw. anionity. System wykorzystujący taką filtrację może i powinien zostać całkowicie zautomatyzowany. Regeneracja złóż wychwytujących azotany jest prosta i stosunkowo tania, gdyż przeprowadza się ją za pomocą roztworu soli kuchennej.

W pozbyciu się azotanów świetnie spisuje się także odwrócona osmoza, za pomocą której można przeprowadzić częściową demineralizację wody. Odwrócona osmoza wody polega na odseparowaniu jej cząstek od zanieczyszczeń, które są w niej rozpuszczone. Jest więc czymś więcej niż standardowa filtracja, zatrzymująca cząsteczki niezmieszane z wodą. Wodę, która ma zostać uzdatniona przepuszcza się przez specjalną membranę, wykonaną z cienkiego poliamidu. Procesowi towarzyszy odpowiednio wysokie ciśnienie. Musi być ono wyższe od występującego naturalnie w układzie – stąd też bierze się nazwa „odwrócona osmoza”, gdyż przy ciśnieniu naturalnym zachodzi proces zwykłej osmozy. Różni się on tym, że postępuje w przeciwnym kierunku. Odwrócona osmoza jest metodą chętnie wykorzystywaną w przemyśle. Istnieją jednak także instalacje, pozwalające na korzystanie z niej w domach mieszkalnych.

Jakie cechy powinien mieć dobry system do usuwania azotanów?

Wybierając rozwiązanie do oczyszczania wody z azotanów musimy wziąć pod uwagę fakt, iż są one szkodliwe dla zdrowia człowieka. Należy zatem wybrać skuteczny i sprawdzony system, od renomowanego dostawcy. Systemy usuwania azotanów powinny cechować się posiadaniem bezkorozyjnej obudowy i złoża o długiej żywotności. Dla pewności ich niezawodnego działania, urządzenia powinny być zautomatyzowane – sterowane czasowo lub objętościowo. Istotna jest także trwałość instalacji oraz jej niedroga eksploatacja, która zależy od wydajności urządzeń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o systemach oczyszczania wody, przejdź na stronę: https://proekojp.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here