AZS

Według polskich i międzynarodowych badań, aż 13% dzieci i 2% dorosłych w Polsce choruje na atopowe zapalenie skóry. AZS zyskało miano choroby XXI wieku, która dotyka coraz większej ilości, coraz młodszych osób. Schorzenie ma najczęściej swój początek we wczesnym dzieciństwie – u ponad połowy dzieci objawy pojawiają się już w pierwszym roku życia.

Mimo, że AZS jest chorobą z objawami dermatologicznymi, to wykracza znacznie poza zmiany na skórze. Wpływa również na zdrowie, samopoczucie oraz życie towarzyskie i zawodowe. Dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu można skutecznie redukować przykre objawy AZS, zarówno poprzez preparaty farmakologiczne jak i miejscowe, takie jak maść na atopowe zapalenie skóry Skin Balm.

Spis Treści

Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry

AZS jest jedną z najczęściej występujących chorób alergicznych skóry. Jako jedną z głównych przyczyn wymieniano dotąd czynniki genetyczne. Dziś wiadomo, że podłoże choroby jest bardziej złożone i wynika z kombinacji czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych, połączonych z defektem bariery skórnej.

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń – ryzyko rozwoju choroby u dzieci rośnie, jeśli rodzice są obciążeni chorobą. Jeżeli choruje matka, to ryzyko wystąpienia AZS u dziecka wynosi 57% i jest większe niż wtedy, gdy choruje tylko ojciec. W przypadku dorosłych pacjentów, AZS najczęściej występuje u kobiet od 30 roku życia i mężczyzn po 65 roku życia.

Wśród czynników środowiskowych, które mogą wpłynąć na pojawienie się choroby można wymienić: alergeny, zanieczyszczenie środowiska, zmiany temperatur, wilgotność powietrza oraz stres.

Jeśli chodzi o defekty bariery skórnej wynika ona najczęściej z nadmiernej suchości skóry, spowodowanej utratą wody, zwiększonej wrażliwości na bodźce i łatwiejszej penetracji czynników drażniących.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry

Mimo, że AZS jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, jej zdiagnozowanie nie jest łatwe. Główny objaw – czyli suchość skóry, jest charakterystyczny również dla innych dermatoz. Do typowych objawów AZS można zaliczyć zaczerwienienie, uporczywy świąd skóry czy tzw. rybią łuskę. Mogą pojawić się również grudki i pęcherzyki, a także intensywne złuszczanie naskórka, który ma tendencję do liszajowacenia. W fazie zaostrzenia się choroby pojawiają się pęcherzyki, które rosną i pękają, a sącząca się z nich wydzielina prowadzi do powstawania strupów. Zmiany skórne obejmują całe ciało lub jego wybrane obszary, najczęściej okolice twarzy, szyi, zgięć łokciowych i kolanowych,

Warto wiedzieć, że AZS towarzyszyć mogą również zmiany pozaskórne tj. nawracające zapalenie spojówek, rumień twarzy, zaćma, alergie pokarmowe czy astma oskrzelowa. Coraz częściej rozpoznaje się również choroby sercowo-naczyniowe, neurologiczne czy psychiczne, jako schorzenia towarzyszące. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza, że zaostrzenie choroby może pogłębiać stany depresyjne.

AZS – choroba ciała i duszy

Atopowe zapalenie skóry dotyka nie tylko ciała. Mimo, że nie jest to choroba zakaźna, przez część społeczeństwa jest właśnie tak postrzegana. Chorzy, ze względu na swoje zmiany skórne, są stygmatyzowani i wykluczani z życia społecznego i towarzyskiego, a często sami dystansują się od kontaktów z innymi. Objawy choroby, zwłaszcza uporczywy świąd, znacząco obniżają komfort życia. Z powodu nękającego swędzenia powstają rozległe rany, prowadzące do wzmożonych zakażeń bakteryjnych. Nieustanne swędzenie, nad którym trudno zapanować, prowadzi do problemów ze snem. Według badań cierpi na nie aż 80% chorych. Bezsenność i wynikające z niej przewlekłe zmęczenie, powodują u chorych spadek koncentracji, mniejszą efektywność w pracy czy pogorszenie relacji z bliskimi. Nawracający charakter choroby i przewlekły stres może powodować nasilanie zmian, pogłębiając stany depresyjne. Dlatego AZS należy traktować jako chorobę całego organizmu i w taki sposób powinna być leczona.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Leczenie AZS jest długotrwałe i wieloetapowe, co wynika ze złożonego charakteru tej choroby. Nie można mówić o jej całkowitym wyleczeniu, ponieważ nawet po dłuższym okresie remisji choroby, może nastąpić jej nawrót. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu się do zaleceń lekarza, można skutecznie łagodzić przykre objawy i wydłużać bezobjawowe okresy choroby. Leczenie obejmuje stosowanie preparatów farmakologicznych oraz pielęgnacyjnych, które pozwalają zredukować swędzenie, łuszczenie czy przesuszenie skóry. Istotne jest również unikanie czynników mogących prowadzić do zaostrzenia choroby czyli:

– drapanie zmian zapalnych, w wyniku których tworzą się rany, zwiększa się ryzyko zakażenia i powstania blizn,

– stres – przewlekły stres wpływa na zaostrzenie zmian chorobowych, co z kolei potęguje uczucie przygnębienia, sprawiając, że chory wpada w tzw. błędne koło,

– długie kąpiele w wannie – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szybki prysznic. Jeśli kąpiel w wannie to obowiązkowo z dodatkiem emolientów, w chłodnej wodzie i niezbyt długa,

– nieodpowiednia odzież – skóra dotknięta AZS nie lubi drażniących ubrań, które mogą prowadzić do zaostrzenia objawów, zamiast wełny lepiej wybierać odzież bawełnianą,

– alergeny pokarmowe, wziewne i kontaktowe – warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia czynników alergizujących. Należy ich unikać, można też przeprowadzić odczulanie.

– detergenty i niektóre kosmetyki – osoby chorujące na AZS powinny bezwzględnie unikać bezpośredniego kontaktu z chemią gospodarczą, do pielęgnacji stosować preparaty wskazane przez lekarza lub farmaceutę. Nasilanie zmian skórnych może również powodować stosowanie perfum, dlatego należy ostrożnie podchodzić do wprowadzania nowych zapachów,

– zanieczyszczenia środowiska – zaburzona funkcja ochronna naskórka powoduje nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry. Szczególnie niebezpieczny dla chorego jest dym papierosowy, zanieczyszczania wynikające ze spalania opału węglowego, a także spaliny samochodowe,

– światło słoneczne – mimo, że w leczeniu objawów AZS zaleca się czasem światłoterapię UVA i UVB, to u niektórych pacjentów nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do zaognienia choroby. Dlatego zaleca się ostrożne korzystanie ze słońca, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Leczenie objawowe AZS

Odpowiednia, domowa pielęgnacja pomoże w złagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Dobrze sprawdzają się wspomniane wyżej emolienty. Są to specjalistyczne dermokosmetyki, o silnym działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Nie zawierają sztucznych składników, chronią przed utratą wody i działają przeciwzapalnie. Choć często ich stosowanie zaleca lekarz dermatolog, są one dostępne bez recepty. Podobnie jak maść na atopowe zapalenie skóry, krem czy balsam, które można kupić samodzielnie w aptece lub dobrej drogerii. Ich zadaniem jest utrzymanie skóry w dobrej kondycji, odbudowa naturalnej warstwy ochronnej i złagodzenie świądu. Lekarz może również zalecić przyjmowanie środków doustnych – antyhistaminowych lub ogólnych preparatów wzmacniających, lub terapię PUVA, z wykorzystaniem promieniowania UVA.

Połączenie zaleceń lekarza z właściwą pielęgnacją pozwoli chorym na złagodzenie przykrych objawów choroby i w miarę normalne życie z AZS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here