Rolety materiałowe czy rolety rzymskie
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Udana aranżacja okna to ważny element wystroju wnętrz. Bardzo często to, na jaką osłonę się zdecydujemy, zaważy na charakterze i funkcjonalności danego pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem rolet rzymskich lub materiałowych, jesteś w dobrym miejscu. Dziś rozłożymy te dwa modele na czynniki pierwsze.

Rolety materiałowe

Rolety materiałowe to najbardziej uniwersalne, a przez to najczęściej wybierane osłony okienne. Same w sobie nie mają określonego stylu, dlatego łatwo dopasowują się do różnych wnętrz. Sprawdzają się zarówno w sypialniach, jak i kuchniach, łazienkach, biurach czy pokojach dziecięcych. Występują w wielu wersjach kolorystycznych — właściwie można je zamówić w niemal każdym kolorze z palety RAL. Dodatkowo są dostępne także modele we wzory roślinne, geometryczne czy folkowe.

Budowa rolet materiałowych jest bardzo prosta, a zarazem funkcjonalna. Ich bazą jest klasyczna rura nawojowa, na którą zwija się materiał. Sterowane są sznurkiem lub łańcuszkiem umieszczonym po jednej lub drugiej stronie osłony. Dzięki automatycznym stoperom możemy zatrzymać je na dowolnej wysokości okna. Dostępne są w aż trzech wersjach: bezinwazyjnej (montowanej za pomocą wygodnych uchwytów), wolnowiszącej oraz w kasecie, do której można schować tkaninę. Dwie ostatnie opcje będą wymagać ingerencji w stolarkę okienną czy ścianę/sufit. Montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga zatrudniania fachowca.

Tkaniny wykorzystywane przy produkcji rolet materiałowych występują w trzech stopniach przezroczystości. Transparentne wpuszczają do wnętrz rozproszone światło, ale nie chronią przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Przyciemniające zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń i zapewniają znacznie większą prywatność. Natomiast modele zaciemniające całkowicie odcinają pomieszczenie od świata zewnętrznego (szczególnie opcje z kasetą i prowadnicami).

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to znacznie bardziej dekoracyjne osłony okienne. Od modeli materiałowych odróżnia je przede wszystkim brak rury nawojowej. Sterowane za pomocą łańcuszka, zamiast zwijać się w rulon, składają się w równe zakładki. Daje to bardzo estetyczny i jednocześnie ozdobny efekt. Sprawia to, że wyglądają świetnie zarówno, gdy są rozwinięte i tworzą gładką taflę, jak i uniesione. Designem nawiązują trochę do fantazyjnie upinanych zasłon.

W jakich wnętrzach sprawdzą się rolety rzymskie? W niemal wszystkich — będą doskonałym wyborem do kuchni, łazienki czy salonu. Dostępne są w szerokiej kolorystyce i wielu rodzajach tkanin. Mocnym trendem w ostatnich sezonach są modele welurowe, które dobrze komponują się z wnętrzami w stylu glamour. Jednak rzymianki sprawdzą się także w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy klasycznym. Tutaj również możemy wybierać między jednolitym odcieniem a różnymi wzorami. Można zamontować je na trzy sposoby: bezinwazyjnie, do ściany lub sufitu.

Rolety rzymskie, podobnie jak materiałowe, można podzielić ze względu na stopień przepuszczalności światła. Zasada jest ta sama – transparentne zmiękczają światło dzienne, przyciemniające zapewniają prywatność i ochronę przed wysokimi temperaturami, a zaciemniające maksymalnie odcinają wnętrze od słońca i wzroku przechodniów. Dzięki tym opcjom możemy z łatwością dopasować je do potrzeb wszystkich domowników.

Które z rozwiązań wybrać?

To, czy zdecydujemy się na zakup rolet rzymskich, czy materiałowych zależy od wielu czynników. Przede wszystkim muszą one współgrać z wnętrzem, w którym ma nastąpić ich montaż. Niezwykle ważne jest, aby przy wyborze określić, czego właściwie potrzebujemy od osłony okiennej. Na tej podstawie łatwiej będzie nam wybrać nie tylko poziom transparentności, lecz także kolorystykę czy sposób montażu. Na przykład, jeśli mieszkanie jest wynajmowane lub lubimy często zmieniać aranżacje, warto przemyśleć inwestycję w modele bezinwazyjne.

Podsumowanie

Montaż rolet to sposób na szybki, funkcjonalny i przede wszystkim estetyczny sposób na aranżację przestrzeni okiennej. Modele materiałowe są dużo bardziej uniwersalne i pasują do wielu wnętrz. Z kolei rzymskie mają bardziej dekoracyjny charakter i nie sprawdzą się wszędzie. Wybór należy jednak dostosować do tego, w jakim stylu zaaranżowane jest dane pomieszczenie.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here