Rola kierownika projektu okiem wykładowcy studiów MBA

Projekty realizujemy przez całe życie –  począwszy od szkoły średniej, przez studia, aż po pracę. Warto też doliczyć projekty prywatne, czyli  procesy dochodzenia do założonego celu, który nie ma związku ze szkołą czy pracą. Jak na powodzenie projektu wpływa rola kierownika? Jakie są jego zadania i czy projekt może być dobrze zrealizowany bez lidera, który będzie go nadzorować?

Projekt projektowi nierówny

Miano projektu zyskują coraz częściej zwykłe zadania, których wykonanie jest rozciągnięte w czasie. Do realizacji tego rodzaju projektów  nie potrzeba nawet zbyt dużej załogi. Wystarczy kilka osób (czasem wręcz tylko jedna), aby zrealizować założony cel. Jeśli jednak mowa o projekcie rozumianym jako złożone przedsięwzięcie, to konieczny jest nie tylko zespół, ale również osoba, która będzie pełnić rolę kierownika projektu.

Kierownik projektu: nie tylko nadzorca, ale często i wykonawca

Po pierwsze warto mieć świadomość, że kierownik projektu rzadko jest w istocie jedynie osobą nadzorującą jego wykonanie i rozdzielającą zadania. Odpowiada on za zrealizowanie projektu (i to z zakładanym efektem), co w rzeczywistości oznacza znacznie większą liczbę obowiązków. Zdarza się, że  kierownik projektu  poprawia lub wykonuje pracę za innych członków zespołu – zwłaszcza, jeśli jego członkowie nie są zbyt dobrze wykwalifikowani. W rezultacie z osoby nadzorującej,  kierownik zmienia się  w jednego z pracowników, który chwilowo przejmuje inicjatywę w realizacji danego zadania. Czy to jednak słuszne podejście? Niekoniecznie. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę dobro zespołu i osób go tworzących. Krótkoterminowo zyskają wszyscy (ważne i trudne zadania przejmie kierownik), jednak długoterminowo nie – członkowie zespołu w przyszłości również będą unikać odpowiedzialności i bardziej wymagających zadań.

Niestety – kierownicy projektów mają skłonności do zapominania także o innych kwestiach. Nie powinno to jednak dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że pracują pod ogromną presją i w silnym stresie – zwłaszcza, jeśli projekt jest naprawdę złożony i istotny dla przyszłości firmy.

Trzy rady dla kierowników projektów od wykładowcy MBA

O tym, o czym należy pamiętać, będąc kierownikiem średniego lub dużego projektu, przypomina Tomasz Wrzesiewski, wykładowca studiów MBA w Wyższej Szkole Bankowej. Przypomina o trzech istotnych kwestiach – czasu na refleksję, reprezentowania postawy asertywnej wobec zespołu, a także odnoszenia postępu do planu bazowego. Szerzej wykładowca MBA opowiada o tym w artykule na stronie https://www.studiamba.wsb.pl/baza-wiedzy/kierownik-projektu-rola-ktora-czesto-nie-dziala-co-zrobic-zmienic-3-pomysly-do.

Kierownicy projektów powinni również pamiętać o tym, by  w razie potrzeby,  dać sobie czas na dostrzeżenie odpowiedniej perspektywy. To właśnie osoba prowadząca projekt powinna być tą, która potrafi z dystansem ocenić, na ile realizacja projektu posuwa się do przodu i czy należy zmienić kierunek działań, czy też wszystko idzie zgodnie z planem.

Bez wątpienia pełnienie roli kierownika projektu jest niezwykle wymagające. Z tego względu wszystkie osoby, które dopiero zaczynają zarządzanie projektami, powinny czerpać z wiedzy i doświadczenia starszych kolegów i koleżanek oraz uznanych ekspertów, np. wykładowców MBA, będących prawdziwymi specjalistami od zarządzania.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here