Rodzaje oprocentowania lokat

Stopy procentowe w Polsce wystrzeliły w górę i lokaty bankowe stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów. Z tygodnia na tydzień można na nich więcej zyskać, a końca podwyżek wciąż nie widać. W tym tekście podpowiadamy, jakie są rodzaje oprocento-wania lokat i co najlepiej wybrać.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to Twoje pieniądze zdeponowane w banku. W zamian za możliwość obracania nimi przez określony w umowie czas bank wypłaca Ci odsetki. To konkretny, ustalony wcześniej procent wpłaconej przez Ciebie kwoty, czyli po prostu zysk z lokaty.

Ogromną zaletą lokaty jest bezpieczeństwo Twoich finansów i praktycznie brak ryzyka inwestycyjnego. Środki zgromadzone w banku chroni prawo bankowe i restrykcyjne przepisy, a w mało prawdopodobnych kryzysowych sytuacjach z pomocą przyjdzie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Przy wysokich stopach procentowych i zwiększonym obecnie ryzyku na rynkach akcji i surowców, lokaty bankowe stają się niezwykle atrakcyjne.

Ile można zyskać na lokacie?

O wysokości zysku z lokaty decydują trzy czynniki. Pierwszy to wysokość Twojego kapitału. Ze względu na procentową konstrukcję lokaty więcej zyskasz, gdy wpłacisz 100.000 zł niż 10.000 zł. Proste i klarowne.

Drugi element to wysokość oprocentowania, które reguluje zarówno Twój bank, jak i polityka banku centralnego. To właśnie NBP ustala wysokość stóp referencyjnych, rzutując na wielkość oprocentowania lokat i koszt kredytów. Oprocentowanie określa ułamkową część Twojego kapitału, którą otrzymasz, gdy czas lokaty dobiegnie końca. Ważny jest tu również sposób naliczania odsetek, czyli kapitalizacja.

Im większe oprocentowanie, tym sowiciej bank Cię wynagrodzi. Warto przy tym zauważyć, że wysokość oprocentowania lokat podawana jest w rozliczeniu rocznym, tak więc przy lokacie miesięcznej wynik podziel na 12 (miesięcy).

Ostatni kluczowy czynnik to czas trwania lokaty. W ofertach banków znajdziesz lokaty dobowe, tygodniowe, kilkudniowe, miesięczne i dłuższe. Najczęściej otrzymasz wyższe odsetki za lokatę, która trwa dłużej. Różnice mogą sięgać nawet kilku procent, dlatego warto rozważyć zdeponowanie pieniędzy na dłuższy czas – zwłaszcza wtedy, gdy nie potrzebujesz szybkiego dostępu do swojej gotówki. Pamiętaj też, że zamknięcie lokaty przed ustalonym wcześniej terminem może skutkować znacznym zmniejszeniem lub utratą odsetek w całości. Dlatego też wybór terminu jest tak ważny.

Zysk z depozytu możesz zrealizować od razu i zamknąć lokatę. Jeśli zdecydujesz się ją kontynuować, wypracowane odsetki bank zaksięguje na Twoim koncie i zwiększy kwotę lokaty. Możesz też wypłacić swój zarobiony procent i pozostawić na lokacie pierwotną kwotę.

Rodzaje lokat bankowych

Pieniądze na koncie, a decyzja o założeniu lokaty podjęta? Czas na wybór najlepszej dla Ciebie lokaty. Może to być poważnym dylematem, w końcu chodzi o Twój majątek. Przejdźmy więc do konkretów.

  • Lokata terminowa to najbardziej popularny sposób oszczędzania w banku. Najczęściej wybierany czas trwania lokaty wynosi 3 miesiące, co jest konsensusem pomiędzy czasem trwania a wysokością oprocentowania. Warto tu zwrócić uwagę na kapitalizację odsetek. W przypadku dziennej kapitalizacji Twój kapitał każdego dnia urośnie o ułamkową część, a kolejne odsetki bank naliczy od nieco większej kwoty. W innych przypadkach odsetki zostaną naliczone na koniec (lub miesięcznie), oferując trochę mniejszy zysk.
  • Lokata strukturyzowana daje szansę uzyskania wyższych zysków przy zachowaniu kapitału – tak jak w przypadku lokaty. Część operacyjną bank inwestuje w bardziej ryzykowne instrumenty, dając Ci jednocześnie gwarancję zwrotu całość wpłaconego kapitału.
  • Lokata mobilna i e-lokata to szansa na lepsze warunki i błyskawiczne zdeponowanie środków. Możesz ją założyć wyłącznie przez internet, za pomocą aplikacji banku lub systemu transakcyjnego. Wyższe oprocentowanie możliwe jest dzięki zminimalizowaniu przez bank kosztów obsługi.
  • Lokata dynamiczna jest uzależniona od stawki WIBOR, przez co jej oprocentowanie rośnie (lub spada), gdy zmienia się ten wskaźnik. Możesz tu wypłacać odsetki w dowolnym momencie.

Lokaty na większe kwoty

W przypadku większych kwot (100 tysięcy złotych i więcej) banki oferują możliwość indywidualnej negocjacji czasu trwania lokaty i wysokości odsetek. Możliwe jest również założenie lokaty rentierskiej i tzw. życia z odsetek. Ten typ deponowania zachowuje kapitał w banku, a Tobie cyklicznie wypłacane są odsetki. Przyjemnie, prawda?

Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here