Jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych

Czy warto ukończyć liceum dla dorosłych? Kto może podjąć naukę? Jak zapisać się na zajęcia? Co obejmuje program nauczania?

Dorośli, którzy nie uczyli się w liceum bądź go nie ukończyli, nadal mogą zdobyć wykształcenie średnie, w tym zdać maturę, a potem uczyć się dalej w szkole policealnej lub zdawać na studia. Co więcej, podczas nauki w szkole dla dorosłych można kształcić się na KKZ (kwalifikacyjnym kursie zawodowym) i zdobyć pożądany na rynku pracy zawód. Dlaczego warto ukończyć liceum dla dorosłych? Choćby dlatego, by mieć więcej możliwości zawodowych, a także po to, by zdobyć przydatną wiedzę.

Spis Treści

Kto może uczyć się w szkole dla dorosłych i jak zacząć naukę?

Naukę w szkole zaocznej może podjąć każdy, kto ukończył 18 lat i chce zdobyć wykształcenie średnie. Jedynym warunkiem jest ukończenie ośmioletniej szkoły podstawowej, gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej. Nie trzeba zdawać żadnych egzaminów wstępnych ani brać udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.  O przyjęciu do liceum zaocznego decyduje jedynie kolejność zgłoszeń, a zapisać można się oczywiście online przez formularz na stronie lub zarezerwować miejsce w sekretariacie w danym mieście. Aby dokończyć proces rekrutacji, należy osobiście dostarczyć świadectwo ukończenia jednej z wymaganych szkół, 2 zdjęcia legitymacyjne oraz okazać dowód osobisty. Można wybrać dogodną lokalizację szkoły – jest ich ponad 80.

Jak wygląda nauka w liceum zaocznym – ile trwa, jaki ma program nauczania?

Program nauczania w liceum dla dorosłych jest zgodny z podstawami programowymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczniowie uczą się takich samych przedmiotów jak uczniowie liceum ogólnokształcącego, tj.: języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii, historii, wiedzy o społeczeństwie, informatyki, języka obcego, podstaw przedsiębiorczości.

Tryb nauczania jest zaoczny (zajęcia odbywają się tylko w weekendy – soboty i niedziele, zazwyczaj co 2 tygodnie), a więc istnieje możliwość łączenia nauki z dotychczasową pracą zawodową. Nauka trwa 3 lata (po zasadniczej szkole zawodowej lub po szkole branżowej) lub 4 lata (po gimnazjum i po szkole podstawowej), zaś absolwenci zasadniczych szkół zawodowych są przyjmowani na III semestr.

Od przyszłego roku szkolnego nauka w liceum zaocznym dla wszystkich będzie trwała 4 lata. Nauka jest płatna, a czesne wynosi 99 zł miesięcznie. Po jej zakończeniu otrzymuje się świadectwo ukończenia szkoły średniej, a także świadectwo maturalne w przypadku podejścia i zdania egzaminu dojrzałości. Egzamin maturalny zdaje się przed okręgową komisją egzaminacyjną. Liceum dla dorosłych posiada uprawnienia szkoły publicznej.

Poza tym, na prośbę słuchacza istnieje możliwość wystawienia zaświadczenia do ZUS-u, KRUS-u, MOPS-u i innych instytucji. Słuchacze otrzymują legitymacje szkolną uprawniającą do korzystania z ulg na przejazdy komunikacją miejską i innych zniżek.

Więcej informacji na temat nauki w liceum dla dorosłych można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/liceum-ogolnoksztalcace-dla-doroslych.

Wiele osób, które z różnych względów przerwały naukę w liceum ogólnokształcących i chce do niej wrócić zadaje sobie pytanie czy liceum zaoczne jest gorsze od dziennego. Otóż nie, podstawa programowa jest taka sama, są jednak znaczące różnice w sposobie nauczania. W zwykłym trybie zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu, a w liceum zaocznym 4 razy w miesiącu – wymaga to poświęcenia większej ilości czasu na naukę w domu, jednak daje to możliwość łączenia szkoły z pracą i innymi obowiązkami, np. rodzinnymi.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here