odżywki potreningowe

W czasie intensywnego treningu ciało potrzebuje siły i energii, których poza dietą mogą dostarczać różnego rodzaju odżywki. Uzupełnienie niezbędnych składników odżywczych okazuje się ważne również po zakończonych ćwiczeniach, aby organizm mógł szybciej się zregenerować. Wsparciem dla ciała przed i po treningu mogą być specjalne preparaty. Czym różnią się między sobą odżywki przedtreningowe i potreningowe? Co należy wiedzieć o ich działaniu?

Odżywki potreningowe i ich właściwości

Odżywki potreningowe, na co wskazuje już sama ich nazwa, przeznaczone są do stosowania po intensywnym treningu. Preparaty zapewniają organizmowi niezbędne składniki odżywcze wspierające rozwijanie masy mięśniowej i szybszą regenerację. Ciężkie ćwiczenia fizyczne mogą wycieńczać ciało. Zdarza się też, że po zwiększonym wysiłku zachodzą niepożądane procesy kataboliczne – organizm zaczyna pobierać energię z białka mającego budować mięśnie. Aby przeciwdziałać katabolizmowi mięśni i wesprzeć regenerację organizmu, po zakończonych ćwiczeniach należy sięgnąć po odżywki potreningowe. Produkty dostarczają białek, mikroelementów i witamin. Pomagają też uzupełnić glikogen w mięśniach i wątrobie. Odżywki przeznaczone do stosowania po wysiłku fizycznym mają przyspieszać regenerację ciała przed kolejnym treningiem. Celem przyjmowania preparatów jest zwiększenie skuteczności okna anabolicznego.

W składach odżywek potreningowych obecne są m.in. białka i kreatyna. Pierwsze ze składników pomagają budować masę mięśniową. Ich zalecana dzienna dawka to 4 g na kg masy ciała, o czym należy pamiętać, gdy stosuje się inne odżywki czy określoną dietę. Kreatyna przemieszcza insulinę do odpowiednich mięśni i zwiększa cząsteczki energii potrzebne komórkom ciała. Substancja może być też składnikiem odżywek przedtreningowych, dlatego należy uważać na to, by nadmiernie nie zwiększyć jej podaży.

Odżywka przedtreningowa – jak działa

Odżywki przedtreningowe dostarczają substancji pobudzających organizm, zapewniających przepływ energii oraz poprawiających jakość treningu. Ich zażywanie zwiększa motywację do ćwiczeń, ale też poprawia poziom wytrzymałości i wydolności ciała. Odżywki przedtreningowe często zawierają kofeinę. Substancja pobudza organizm i wspiera koncentrację.

Innym popularnym składnikiem przedtreningówek jest arginina. Uczestniczy ona w produkcji tlenku azotu, przez co zwiększa pompę mięśniową (napływanie dużej ilości krwi do wyczerpanego mięśnia). Odżywki przeznaczone do spożywania przed treningiem mogą zawierać też taurynę. Substancja pomaga transportować kreatynę do mięśni, hamuje procesy kataboliczne i wzmacnia anabolizm. Przed treningiem można zażywać też preparaty z cytruliną biorącą udział w usuwaniu kwasu mlekowego z ciała.

Rodzaje odżywek przedtreningowych

Wśród odżywek przedtreningowych wyróżnia się kilka typów preparatów: klasyczne, pompujące oraz wytrzymałościowe. Pierwszy rodzaj suplementów pobudza organizm do wysiłku, który go czeka. Takie preparaty mogą przyjmować osoby niemające żadnych problemów ze zdrowiem. Odżywki pompujące nie zawierają w swoich składach substancji pobudzających takich jak kofeina. Ich podstawowym zadaniem jest usprawnienie pompy mięśniowej. Odżywki wytrzymałościowe poleca się z kolei osobom chcącym poprawić swoją kondycję fizyczną, jeżeli niekoniecznie zależy im na rozbudowie masy mięśniowej.

Suplementy przedtreningowe mają dodawać energii, zwiększać motywację do ćwiczeń i poprawiać koncentrację. Głównym zadaniem odżywek potreningowych jest z kolei wsparcie regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Wybierając preparat dla siebie, warto zatem przeanalizować właściwości poszczególnych suplementów, a także sprawdzić ich skład. Uważne czytanie etykiet będzie szczególnie istotne w przypadku, gdy chce się łączyć stosowanie odżywek przed- i potreningowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here